Kırım'ın işgalci Başkanı, alabileceği rüşvet miktarını belirledi!

06 Kasım 2019, 13:40

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde başkanı Sergey Aksyonov, alabileceği hediyelerin değerini “yasalaştırdı.”

Aksyonov’un imzaladığı sözde karara göre; değeri 3 bin rublenin (272 TL) altında olan “hediyelerin” bedelini ödeyerek; kendisine alabilecek. Sözde başkan, daha pahalı hediyeleri almak istediği takdirde, Kırım’ın işgalci yönetiminden satın alabilecek.

“Protokol etkinliklerinde ve iş gezilerinde Kırım Başkanı tarafından alınan hediyeleri kabul etme, saklama, değerini belirleme usulü hakkında” başlıklı sözde kararname, 5 Kasım 2019 tarihinde işgalci yönetimin, internet sayfasında yayımlandı.

KIRIM’IN İŞGALCİ BAŞKANI ŞAHSINA ALMAK İSTEDİĞİ HEDİYENİN BEDELİNİ ÖDEYECEK

Buna göre; Kırım’ın sözde başkanının resmi görevlerini yerine getirirken aldığı tüm hediyeler sertifika, teknik pasaport ve diğer belgelerle birlikte Kırım’ın işgalci yönetiminin ofisine iletiliyor. Daha sonra, hediyelerim değeri belirleniyor. Değeri 3 bin rubleyi aşan hediyeler, Kırım mülkü kayıt defterine dahil ediliyor. Belirli bir hediyeyi şahsına almak istediği takdirde Aksyonov, bir ay içinde başvuru dilekçesi vererek istediği hediyenin bedelini ödemesi gerekecek.

Sözde belgeye göre, Kırım’ın sözde başkanına değerli taş veya metalden yapılan bir hediye verilirse ve Aksyonov bunu şahsına almak istemezse, söz konusu hediyenin Rusya Gohran (değerli taş ve metallerin devlet fonunun oluşumuyla ilgilenen devlet kurumu) kurumuna iletilmesi gerekiyor.

Öte yandan, Aksyonov tarafından satın alınmayan diğer hediyeler; açık arttırmaya çıkarılabilecek, yardım kuruluşlarına bağışlanabilecek veya imha edilebilecek.

Ayrıca, söz konusu karara göre, bir hediye satıldıktan sonra elde edilen tüm paranın, Kırım bütçesine yatırılması öngörülüyor. Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde başkanı, aldığı tüm hediyeleri, Rusya Devlet Başkanlığı ofisine bildirmesi gerekiyor.


İşgalci yönetim
Kırım'ın işgali
Sergey Aksyonov
Bunlara da bakın: