Kırım'ın idari sınırında alıkonulan Kırım Tatarı Akmescit'te bulundu

Haberler
Anife Bilal
17 Nisan 2019, 15:49
Anife Bilal
17 Nisan 2019, 15:49

Ukrayna’nın ana kısmı ile işgal altında bulunan Kırım arasındaki “Kalançak” kontrol noktasında bu gece işgalcilerce alıkonulan Kırım Tatarı Raim Ayvazov’un Akmescit’teki FSB ofisinde tutulduğu öğrenildi.

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, Raim Ayvazov’un kız kardeşini arayarak FSB tarafından gözaltına alındığını ve Akmescit’te Franko sokağındaki FSB binasında tutulduğunu bildirdi.

Raim Ayvazov’un Rusya Ceza Kanunu’nun 205.5. maddesinin 2. fıkrası çerçevesinde Rus mevzuatına göre terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütün faaliyetlerinde yer almakla suçlandığını ve 27 Mart 2019 tarihinde alıkonulan Kırım Tatarlarına karşı açılan dava kapsamına dahil edildiği ifade edildi.

Daha önce, Rus işgalcilerin, Ukrayna’nın ana kısmı ile işgal altında bulunan Kırım arasındaki “Kalançak” kontrol noktasında bir Kırım Tatarını alıkoyduğu bildirilmişti.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE EŞZAMANLI BASKINLAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Bavurçi (Kamenka) semtinde ve Mamak (Stroganovka) köyünde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailenin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Baskın sırasında evde bulunamayan dördüncü Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un nerede olduğu halen tespit edilemedi. Eşinin, Yayaçikov’un kaçırıldığına dair polise ihbarda bulunduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

30 Mart tarihinde işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğu bildirdi.