Kırım'ın geçici idari sınırında protesto eylemi yapıldı

20 Ağustos 2020, 19:59

#LiberateCrimea uluslararası hareketi aktivistleri, Rus işgali altında bulunan Kırım ve Ukrayna ana kısmı arasındaki geçici idari sınırda bulunan Çongar kontrol noktası yakınında protesto eylemi düzenledi.

GEÇİCİ İDARİ SINIRININ KAPATILMASINA TEPKİ

Aktivistler tarafından 19 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenen eylem; Kırım’ı işgalden kurtarma ve Rus saldırganlığına karşı koyma çabalarını birleştirme ihtiyacına dikkat çekmek amacıyla yapıldı. Ayrıca eylemde, işgal altındaki Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarına yönelik Ukrayna yönetimi tarafından kabul edilen ve anayasayı ihlal eden sınırlayıcı tedbirlerin iptal edilmesi gerektiği de vurgulandı.

YENİ TEHDİTLERE DİKKAT ÇEKİLDİ

Eyleme katılan Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri ve yerel yönetim temsilcileri, siyasi tutsakların serbest bırakılması konusuna ve Kırım’ın askerileştirilmesi ile bağlantılı yeni tehditlere dikkat çekti.

GEÇİCİ İDARİ SINIR 11 GÜNDÜR KAPALI

Bilindiği üzere Ukrayna Bakanlar Kurulu, 9 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Rus işgali altında bulunan Kırım ve Ukrayna’nın ana kısmı arasındaki idari sınırda bulunan kontrol noktalarını geçici olarak kapatma kararı almıştı. Kararın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını çerçevesinde alındığı belirtilmişti. KTMM ilgili kararın yeniden gözden geçirilmesini talep etmişti.


İşgal Altındaki Kırım
protesto eylemi
Bunlara da bakın: