Kırım’ın en büyük şelalesi Uçan Su kurudu

Güncel
Elvina Khalilova
10 Ekim 2020, 19:50
Elvina Khalilova
10 Ekim 2020, 19:50

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki ünlü tabiat harikası Uçan Su Şelalesi kurudu. 

Kırım sakinlerinin 9 Ekim 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden paylaştığı videoda şelalenin aktığı yerde bir avuç bile su olmadığı ve şelalenin tamamen kuruduğu gösteriliyor. 

Söz konusu videonun açıklamasında, “Kırım anıtlarından biri kuru bir kayaya dönüştü, şelaleyi görmeye gelen turistler hayal kırıklığına uğradı.” deniliyor.  

Kırım’ın Yalta şehrinde deniz seviyesinden 390 metre yükseklikte koruma altında bulunan Uçan Su Şelalesinin yüksekliği 98 metre. Sosyal medya kullanıcılarına göre şelale kurak yıllarda yazın kuruyor. 

KIRIM’DA SU SORUNU

Bilindiği gibi, Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna anakarasından yarımadaya su tediriki kesildi. Bu nedenle Rus işgali altındaki yarımadada çok büyük su sorunu yaşanıyor. Su yetişmemezliğinden dolayı işgalciler yeni kısıtlamalar uyguladı. 24 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Akmescit kenti, Akmescit Bölgesi ve Bahçesaray bölgesinde su belli saatlerde veriliyor.

Kırım’ın işgalci yönetimi, su sorununu çözmek için çeşitli yöntemlere başvurduğu bildirilmişti.

İlgili haber: Kırım’da su azaldıkça sorunlar büyüyor

İŞGALCİ RUSYA BM’YE ŞİKAYETTE BULUNDU

Daha önce, Rusya Federasyonu’nun, Kırım’ın işgalinden dolayı Ukrayna’nın yarımadaya yönelik su tedarikini kesmesine karşı, Birleşmiş Milletlere (BM) başvuruda bulunduğu bildirilmiş, Kremlin yönetiminin BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’e konu ile ilgili dilekçe gönderdiği belirtilmişti.

İlgili haber: İşgalci Rusya, Kırım’a su tedariki için BM’ye başvurdu

KIRIMOĞLU: RUSYA YARIMADADAKİ SUYU ASKERİ İHTİYAÇLARI İÇİN HARCIYOR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yarımadaki su kaynaklarını sivil nüfus için değil askeri ve sanayi ihtiyaçlarına harcadığını ifade etmişti.

İlgili haber: Kırımoğlu: Kırım’a su sağlamak ulusal çıkarlarımıza ihanet etmektir

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

İlgili haber: “Su kıtlığı nedeniyle Kırım’daki topraklar bozuluyor onları yeniden kazanmak onlarca yıl sürer”

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu.Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.