Kırım idari sınırındaki Çongar'da "Bayrakla Birleşenler #LIBERATECRIMEA" eylemi

Haberler
Anife Bilal
08 Temmuz 2019, 10:15
Anife Bilal
08 Temmuz 2019, 10:15

#LIBERATECRIMEA uluslararası sivil toplum hareketi aktivistleri, işgal edilen Kırım’ın idari sınırında bulunan Çongar kontrol noktası yakınlarında “Bayrakla Birleşenler” eylemi gerçekleştirdi.

EYLEMDE, DÜNYAYI DOLAŞAN KIRIM TATAR BAYRAĞI AÇILDI

Aktivistler idari sınırda; Afrika, Avustralya, Kuzey Amerika ve Avrasya olmak üzere dört kıtada 28 ülkeyi ziyaret eden Kırım Tatar bayrağını açtı.

Eyleme, Geniçesk (Cenişke) Kaymakamlığı ve Kırım Tatar Bölge Meclisleri temsilcileri de katıldı.

Gerçekleşen eylem hakkında açıklamalarda bulunan Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Eskender Bariyev, “Kırım’daki soydaşlarımıza desteğimizi sergilemek, onları unutmadığımızı göstermek, uluslararası toplumu; Rusya’nın 2014’te gerçekleştirdiği ihlaller hakkında bilgilendirmek ve çalışmalarımıza devam edeceğimizi göstermek için burada toplandık.” dedi.

“BİZE VERİLECEK DESTEK ÇOK ÖNEMLİ”

#LIBERATECRIMEA uluslararası hareketi aktivistlerinin, Kırım’ı işgalden kurtarmak için yürüttükleri diplomatik ve barışçıl mücadeleyi devam ettireceğini kaydeden Bariyev, “Dünyadaki insanların bizim sorunumuzu anlamaları ve bizimle dayanışma içinde olmaları, Ukrayna vatandaşlarının da bize destek vermeleri çok önemli… Çalışmalarımıza devam ediyoruz Kırım’ı Ukrayna’ya geri döndürmek ve vatandaşlarımızı korumak  için dünyanın çeşitli yerlerinde yaratıcı etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz. Er ya da geç Kırım’ın özgür olması için her şeyi yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

BAYRAKLA BİRLEŞENLER #LIBERATECRIMEA KAMPANYASI

#LIBERATECRIMEA uluslararası sivil toplum hareketi aktivistleri, ekim 2018’de Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla uluslararası “Bayrakla Birleşenler-#LiberateСrimea” kampanyasını başlatmıştı. Aktivistler uluslararası toplumuna Kırım Tatar halkını tanıtmak ayrıca Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırganlıkla bağlantılı sorunları, işgal edilen Kırım’da Kırım Tatar ve Ukraynalıların hak ihlalleri hakkında bilgi vermek amacıyla kampanyayı düzenledi.