Kırım İdari Sınırında reçel kavanozu içinde patlayıcı kaçırmaya çalışan bir şahıs yakalandı

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
13 Kasım 2021, 11:26
Mehmet Berk Yaltırık
13 Kasım 2021, 11:26

Rus işgali altında bulunan Kırım ile Ukrayna’nın ana kısmı arasındaki idari sınırda bulunan Kalançak kontrol noktasında, Ukrayna’ya geçiş yapan bir şahsın reçel kavanozu içerisinde patlayıcı kaçırdığı tespit edildi. Yakalanan Ukrayna vatandaşının 400 gram ağırlığında TNT (yüksek patlayıcı madde içeren) bloğu kaçırmaya çalıştığı öğrenildi.

Geçici olarak Rus işgali altındaki Kırım ile Ukrayna arasındaki idari sınırda bulunan Kalançak kontrol noktasında, Ukrayna’ya geçmek isteyen bir Ukrayna vatandaşının bagajında inceleme esnasında patlayıcı bulundu. Ukrayna vatandaşı reçel kavanozu içerisine sakladığı patlayıcıyı sınırdan geçirmek isterken yakalandı.

İşgal altındaki Kırım’da Ukrayna sınır muhafızları, Ukrayna Güvenlik Servisi görevlileri ve gümrük müfettişi ile birlikte aracı incelerken, içinde 400 gram ağırlığında TNT (yüksek patlayıcı madde içeren) bloğunun bulunduğu bir reçel kavanozu buldular. Ayrıca sınır muhafızları, yolculardan birinin üzerinde iki de bıçak buldular.

Renault Trafis marka otomobilin şoförü ve arabanın içindeki yolcuların Ukrayna vatandaş olup işgal altındaki Kırım’ın “Kalançak” giriş-çıkış kontrol noktasında tespit edildikleri kaydedildi. Askerler, Ulusal Polis temsilcilerine, Ukrayna Ceza Kanunu’nun 263. maddesi (silahların, mühimmatın veya patlayıcıların yasadışı kullanımı) kapsamında suça ilişkin delillerin tespiti hakkında rapor verdi.