Kırım idari sınırında incelemelerde bulunan Kırımoğlu: Buraya dönmeyi planlıyoruz

Haberler
Feride Useinova
12 Şubat 2020, 22:36
Feride Useinova
12 Şubat 2020, 22:36

Ukrayna Parlamentosunun geçici olarak işgal altında olan bölgelerdeki sorunlarla ilgilenen komitesi, bir süredir Herson şehrinde temaslarda bulunuyor. Komite, 11 Şubat 2020 tarihinde burada ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıdan sonra Ukrayna Parlamentosu milletvekilleri, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri ve aktivistler, Çongar ve Kalançak kontrol noktasına giderek incelemelerde bulundu.

ÇAPLINKA İDARİ HİZMET BİRİMİ

Kırım Haber Ajansı Kıyiv Bürosundan Asif Aliyev’in takip ettiği Kırım idari sınırındaki faaliyetlerin ilki, Herson şehri Çaplınka kasabasındaki idari hizmet birimlerindeki çalışmalar oldu. Burada, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komitesi Başkanı Dmıtro Lubinets ve Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, Çaplınka kasabasında yeni kurulan idari hizmet binasını ziyaret etti.

Ukrayna Parlamentosu heyeti, geçen sene hizmete açılan idari hizmet biriminin faaliyetleri ve işlemlerin ne şekilde yürütüldüğü konusunda bilgi aldı.

Herson Valisi Yuriy Gusev, işgal altındaki Kırım’dan gelen iç sığınmacılar için yakın bir zamanda Kırım Evi Kültür Merkezinin açılacağı müjdesini verdi. Heyet, buradaki temasları sonrasında, Kalançak kontrol noktasına hareket etti.

“KIRIMOĞLU, İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’A BAKIYORDU, ELİNİ UZATSA DOKUNACAK BİR MESAFEDEYDİ”

Ukrayna Parlamentosu heyeti, yenilenen Kalançak kontrol noktasında görev yapan sınır muhafızlarının çalışmalarını takip etti. Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri, Vali Gusev ve Kırım Daimi Temsilcisi Korineviç, buradan Rus işgali altındaki yarımada ile bulunan idari sınırın sıfır noktasına gitti. Ziyaret çerçevesinde planlandığı üzere, bölgede konuşlu olan Ukrayna ordusu yetkilileriyle görüşmeler yapıldı ve onlardan bilgi alındı.

Kırım Haber Ajansı Kıyiv Bürosundan Asif Aliyev, idari sınırda bir süre bekleyen Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu’nun o anlarını şu şekilde tarif etti: “Kırımoğlu, burada biraz durdu, işgal altındaki Kırım’a bakıyordu. Elini uzatsa dokunacak bir mesafedeydi…”

KIRIMOĞLU, 3 MAYIS’TA PLANLANAN ULUSLARARASI KIRIM YÜRÜYÜŞÜ’NÜ DEĞERLENDİRDİ

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, idari sınırın sıfır noktasında Kırım Haber Ajansına değerlendirmelerde bulundu. 3 Mayıs 2020 tarihinde Kırım Tatar Milli Meclisinin uluslararası çapta organize ettiği “Dünya Şiddete ve İşgal Karşı: Onur Yürüyüşü” hakkında konuşan Kırımoğlu, “Geçici olarak oradalar. Buraya dönmeyi planlıyoruz … 3 Mayıs’ta, olaylar burada meydana gelecek.” ifadelerini kullandı.

RÜSTEM UMEROV: BURASI BENİM MEMLEKETİM

Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, AKPM Ukrayna Heyeti Başkan Yardımcısı, Ukrayna Parlamentosu Ses (Golos) Partisi Milletvekili Rüstem Umerov da, burada Kırım Haber Ajansının sorularını yanıtladı. Umerov, “Burası bizim bölgemiz. Burayı, Ukrayna’nın diğer kısmından hiçbir zaman ayırmıyorum. Bu sadece sembolik bir sınır…orası benim memleketim. Evet, uzun süredir evimde değilim ama umarım oraya çok yakında geri döneceğim” dedi.