Kırım idari sınırında HIV ve Kovid-19 testi yaptırılabilecek

11 Eylül 2020, 10:29

Ukrayna anakarası ile Rus işgali altında bulunan Kırım arasındaki idari sınırda, HIV ve Kovid-19 testlerin yapılabileceği tıbbi merkezlerin açılması planlanıyor. İdari hizmet merkezleri bünyesinde açılacak sağlık ocakları, idari sınırı geçen kişilerin HIV, tüberküloz, hepatit ve Kovid-19 gibi hastalıklara yönelik testlere erişebilmelerini sağlayacak şekilde donatılacak.

Kırım’ın 2014 yılında Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmı ile işgal altındaki yarımada arasında oluşturulan idari sınırda faaliyet gösteren idari hizmet merkezleri bünyesinde sağlık ocaklarının açılacağı bildirildi. Söz konusu sağlık ocaklarında Kırımlıların farklı hastalıklara yönelik testler yaptırabileceği kaydedildi.

İlgili memorandum, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı ile “Yüzde yüz Hayat” hayır kuruluşu arasında 10 Eylül 2020 tarihinde imzalandı.

İDARİ SINIRLARDA TESTLERE ERİŞİM SAĞLANACAK

Konuyla ilgili açıklamada bulunan “Yüzde yüz Hayat” hayır kuruluşu Başkanı Dmıtro Şerembey, “İdari hizmet merkezlerindeki sağlık ocaklarını, idari sınırları geçen kişilerin HIV, tüberküloz, hepatit ve Kovid-19 gibi hastalıklara yönelik testlere erişebilmelerini sağlayacak şekilde donatmayı planlıyoruz. Küresel salgın, sağlık hizmetlerine erişimin önünde yeni engeller yarattı.” ifadelerini kullandı.

“ZAMANINDA YARDIM SAĞLANMASINI SAĞLAYACAK”

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı İnna Golovançuk, sağlık ocaklarının donatılmasının, diğerlerinin yanı sıra, insanların insani haklarını sağlamayı amaçlayan önemli bir görev olduğunu vurguladı.

Golovançuk, “Kontrol noktalarındaki hizmet merkezlerinin tıbbi ve sosyal hizmetlerin sağlanması açısından düzenlenmesi, sağlık ocaklarının donatılması insan sağlığının korunması bağlamında önemli bir görevdir ve kontrol noktasında vatandaşların yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve HIV, tüberküloz, Kovid-19 vb. risk altında olan kişilerin tespit edilmesine ve zamanında yardım sağlanmasına izin verecek.” ifadelerini kullandı.

KIRIM İDARİ SINIRLARI

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmı ve işgal altındaki yarımada arasında idari sınır oluşturuldu. Ukrayna’nın ana kısmında idari sınırda, Kalançak, Çaplınka ve Çongar olmak üzere 3 kontrol noktası faaliyet gösteriyor. Kontrol noktalarında idari sınırı geçen vatandaşların kimlikleri ve araç kontrolü gerçekleştiriliyor.

kırım idari sınırı
Kırım'ın işgali
Kovid-19 testi
Bunlara da bakın: