Kırım idari sınırına, "Kırım Ukrayna'dır" yazılı granitten kalp sembolü dikildi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
30 Ağustos 2021, 19:49
Mehmet Berk Yaltırık
30 Ağustos 2021, 19:49

Kırım idari sınırındaki Kalançak kontrol noktasında, Ukrayna’nın bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümüne ithafen “Kırım Ukrayna’dır” yazılı, kalp şeklinde granit bir anıt dikildi.

Rus işgali altındaki Kırım ile Ukrayna arasındaki idari sınırda bulunan Kalaçnak kontrol noktasına, Ukrayna’nın bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümüne ithafen “Kırım Ukrayna’dır” yazılı kalp şeklinde granit bir anıt dikildi.

Herson Bölge Devlet İdaresi basın servisinin 29 Ağustos 2021 tarihinde duyurduğuna göre söz konusu anıttaki kalp şeklinin Ukrayna’nın Kırım’ın işgalini sürekli hatırladığı anlamına geldiği ifade edildi. Anıt Korostyshiv kasabasından heykeltıraş Rozhik ailesi tarafından yapıldı.

Anıtın açıldığı 29 Ağustos 2021 tarihinde, terörle mücadele operasyonunda ve Kırım’da hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. Herson Bölgesel Devlet İdaresi Başkan Yardımcısı Mikola Yakimenko (Mykola Yakymenko), anıtla ilgili yaptığı açıklamada, “Kalp şeklinde olması bu suçun (Kırım’ın işgali) unutulmadığının ve mücadelenin devam ettiğinin bir başka kanıtıdır. İşgal altındakilerle idari sınırda granit bir anıt oluşturulması için inisiyatif alan ve emek veren herkese yürekten teşekkür ediyorum. (Anıt) Ukrayna’nın iradesinin ve kararlılığının sembolüdür” dedi.