Kırım’ı Ukrayna’dan gasp etmekle yetinmeyen Rusya şimdi de “tazminat” peşinde

Haberler
E. K.
20 Mart 2019, 22:42
E. K.
20 Mart 2019, 22:42

Rusya Devlet Dumasında “Ukrayna yönetimi tarafından Kırım’a verilen zararı” hesaplayacak çalışma grubu oluşturuldu. Yarımadayı işgal eden Rus yönetimi, şimdi de Ukrayna’nın yarımadaya verdiği sözde zararlar için tazminat talebinde bulunmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili genel kurul toplantısı sırasında konuşan Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin, çalışma grubu başkanlığına Duma Başkan Yardımcısı İvan Melnikov’un getirildiğini, grupta tüm siyasi fraksiyonlardan ve ilgili komitelerden milletvekillerinin, Rusya Bilimler Akademisi’nden bilim adamlarının, çeşitli uzmanların, ayrıca işgal edilen Kırım ve Akyar’dan (Sivastopol) temsilcilerin yer alacağını söyledi.

Volodin, “Çalışma grubunun faaliyetleri, gerçek rakam ve olguları içerecek olan nihai belgeyi hazırlamaya izin verecektir. Bu materyali daha sonra karar vermek için değerlendireceğiz.” ifadelerini kullandı.

5 yıl önce Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal eden Rusya’nın Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, “yavuz hırsız ev sahibini bastırır” sözünü hatırlatan bir öneride bulunmuş, Rusya’nın Ukrayna’dan “25 yıllık Kırım ilhakı” için tazminat talep etmesi gerektiğini söylemişti.

15 Mart 2019 tarihinde işgal altındaki Kırım’a yasa dışı ziyaret gerçekleştiren Rus yetkili, “Ukrayna, Kırım ve Sivastopol’un (Akyar) ekonomisini mahvetti- (yaptığımız) aslına ilhaktır… Burada Ukrayna’nın dayattığı yıkıcı politika nedeniyle Kırım ekonomisinin ne kadar kaybettiğini, halkın ne kadar kaybettiğini, hangi hakların ihlal edildiğini analiz etmek, hesaplamak (gerekiyor). Parlamentomuz Avrupa kurumlarını kullanarak Ukrayna’yı Kırım’ın bu 25 yılda kaybettiklerini telafi etmek zorunda bırakacak.” ifadelerini kullanmıştı.