"Kırım'ı konuşmadan Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü konuşamayız"

05 Mart 2020, 18:21

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy, Türkiye ile ilişkilerinin geleceğinden Rusya’nın işgal ettiği Kırım’daki duruma kadar birçok konuyu Türk basınına değerlendirdi.

Zelenskiy, Türkiye’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duymasının kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Donetsk ve Lugansk’taki işgal ve Kırım’ın işgali üzerine uzunca bir konuşma gerçekleştirdiklerini kaydetti.

“KIRIM TATARLARINA DEĞER VERDİĞİMİZİ GÖSTERMEK İÇİN YATIRIM YAPIYORUZ”

Zelenskiy, “Görüşmemizde ayrıca Kırım’ın yasa dışı ilhakından sonra Ukrayna tarafından kontrol edilen bölgelere göç eden Kırım Tatarları için özellikle Kırım sınırındaki Herson bölgesinde yapılacak yatırımları da görüştük. Kırım Tatarları güneşin altında kendilerine yer bulsunlar diye orada evler, oteller ve farklı altyapı projeleri gerçekleştireceğiz. Kırım-Ukrayna sınırında bir kontrol noktası da inşa ettik, Kırım Tatarlarına karşı olan tutumunu görmelerini istiyorum. Onlara değer verdiğimizi göstermek için yatırım yapacağız.” dedi.

“RUSYA İLE KIRIM HAKKINDA KONUŞUYOR OLMAMIZ ÖNEMLİ”

Zelenskiy, “Normandiya Formatı’ndan önce çok iyi bir anlaşmaya vardık aslında; Rusya, tutuklu denizcilerimizi, siyasi tutukluları ve gemileri geri verdi. Şu anda gelecek bir esir takası için 2 yolumuz var. Minsk’e 200’den fazla kişiden oluşan bir liste ulaştırdık. Bu çok önemli. Bu insanların isimlerini nerede olduklarını öğrendik. Bu insanları ne zaman ve hangi bölgelerden geri getireceğimizi bilmiyoruz ama bunu kesinlikle arzuluyoruz. Aslında bir araştırma devam ediyor. Rusya ile Kırım hakkında konuşuyor olmamız önemli, Rusya ile Kırım ve Kırım’ın Rusya tarafından kontrol edilen bölgelerindeki Kırım Tatarları hakkında diyalog halindeyiz. Bu insanlar özgür değil. Eğer diyalog varsa çözüm de olmasını bekleriz, ki ben bunu çok isterim.” ifadelerine yer verdi.

Zelenskiy konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“KIRIM’I KONUŞMADAN UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ KONUŞAMAYIZ”

“Kırım konusu en zor konu. Normandiya Toplantısı’na gittiğim zaman bu konuyu masaya koydum ancak orada yokmuş gibi davranıldı, çünkü herkes Donbas hakkında konuştu, Donbas’taki savaşın nasıl durdurulacağı hakkında konuştu. Kırım orada yoktu, hiçbir anlaşmada yoktu. Kırım bizim için çok stratejik bir konu. Bu yüzden Kırım hakkında konuşmadan Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü konuşamayız. Kırım her zaman ajandada üst sırada yer almalı. Ama görüyorum ki Kırım meselesi şu anda ajandada üst sırada yer almıyor. Biz Ukrayna olarak Kırım meselesini her zaman önemsemeliyiz, bu konuyu her zaman gündeme getirmeliyiz. Ancak sadece sohbet etmekten, konuşmaktan bahsetmiyoruz, eylemden de bahsediyoruz.”

“ERDOĞAN’I ÇÖZÜM İÇİN MASADA GÖRMEK İSTİYORUM”

“Sayın Erdoğan’la, Normandiya Formatı çerçevesinde Kırım sorununa yeteri kadar ilgi gösteremediğimiz konusunda çok faydalı bir konuşmamız oldu. Kırım konusunu gündeme getirmek için çok daha güçlü platformlara ihtiyacımız olduğunu konuştuk ve kendisi beni bu konuda destekledi. Bu yüzden sayın Erdoğan’ı bu sorunu çözme konusunda masada görmek istiyorum.”

Kırım
Ukrayna
Zelenskiy
Bunlara da bakın: