Kırım Gelişim Vakfı yeni yönetim kurulunu seçti

Haberler
E. K.
26 Nisan 2021, 16:10
E. K.
26 Nisan 2021, 16:10

Kırım Gelişim Vakfı, mart ayının sonunda düzenlediği olağan genel kurul toplantısında yeni Yönetim Kurulu’nu seçti.

Kırım Gelişim Vakfı olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Eskişehir’de mart ayının sonunda yapılan toplantı neticesinde yeni Yönetim Kurulu seçildi. Kırım Gelişim Vakfı’nın Yönetim Kurulu, Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri, Denetleme Kurulu ve Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri aşağıdaki gibi oluşturuldu:

Yönetim Kurulu

 1. Ümit Şilit
 2. Av. Kazım Kurt
 3. Prof.Dr. Ersel Onrat
 4. Dr. Hüseyin Seçkin
 5. Ferruh Ayhün
 6. Abdullah Akkurt
 7. Recep Şen
 8. Erol Kurun
 9. Murat Özden

Yedek Üyeler

 1. Prof.Dr. Rıdvan Karluk
 2. Prof.Dr. Okan Töre
 3. Abdulkadir Adar
 4. Işıl Gözleveli
 5. Haluk Yaşayanlar
 6. Besim Yüksel
 7. Saim Tarım
 8. Ahmet Giray
 9. Fahrettin Şolpan

Denetleme Kurulu Üyeleri

 1. Yücel Erol
 2. Emre Ayhün
 3. Erol Uluçay

Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri

 1. Cengiz Kırgız
 2. Şener İrez
 3. İsmail Hakkı Uzman

Kırım Gelişim Vakfı Genel Kurulu üç yılda bir toplanıyor. 1998 yılında kurulan Kırım Gelişim Vakfı, Kırım Tatar halkının kültürünü, örf adetlerini korumaya ve canlandırmaya yönelik sayısız etkinliklere, yardım kampanyalarına imza attı ve atmaya devam ediyor. Faaliyetlerine hız kesmeden devam eden Kırım Gelişim Vakfı son üç yılda da önemli projeleri hayata geçirdi.

TÜRKİYE VE ROMANYA’DA 34 PROGRAM YAPILDI

Konuyla ilgili QHA’ya açıklamalarda bulunan Vakıf Başkanı Ümit Şilit, şöyle anlattı:

“Kırım kültürünü, örf adetlerini, müzik ve folklorunu Türkiye’de yaşayan soydaşlarımıza tanıtmak üzere ünlü ses sanatçımız Dilaver Osman başta olmak üzere Kırım’dan getirdiğimiz sanatçılarımızın yer aldığı müzik ve folklor grubu kurduk, Türkiye ve Romanya’da 34 program yaparak halkımızla buluştuk. Türkiyemiz’de yaşayan soydaşlarımız ve dostlarımızın birlik ve beraberliğini sağlamak için Ediye Kataman kardeşimizin organizsayonu ve sunumu ile her hafta 1 saat televizyon programları yaptık.”

“VAZGEÇMEYENLER” BELGESEL FİLMİ TRT’DE GÖSTERİLECEK

Kırım Tatar halkının tarihi ve kültürü ile ilgili çalışmalarda aktif rol alan Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit’in desteği ile Kırım Haber Ajansı yapımı “Biz Kırım’dan Çıkkanda” programı için Eskişehir’de yaşayan Kırım Tatarlarını konu alan bölümlerin çekimleri yapıldı.

Vakıf ayrıca, 18 Mayıs 1944 senesi sürgüne gönderilen Kırım Tatarlarının anavatana dönüş mücadelesini ve işgali anlatan belgesel filmi çekti. “Vazgeçmeyenler” isimli belgesel 18 Mayıs haftası TRT’de yayımlanacak.

BURS VE YARDIM FAALİYETLERİ

Kırım Tatar öğrencilere de maddi destek sağlayan Vakıf, ağır hasta çocukların Türkiye’de tedavi görmeleri konusunda yardımcı oluyor. Kırım’da yaşayan 22 çocuğa ve Türkiye’de yüksek lisans yapan 4 üniversite öğrencisine burs veriliyor.

Kırım’daki hasta çocukların Türkiye’ye getirilerek burada tedavilerinin yapılması konusunda da büyük çaba sarf eden Vakıf, dünyayı saran COVID-19 salgını nedeniyle Kırım’da yaşayan Kırım Tatarları için toplanan kampanya parası ile yardım ulaştırıldı.

ESKİŞEHİR’DE KIRIM TATAR KONUK EVİ

Vakfın merkezinin bulunduğu Eskişehir’de Kırım Tatar konuk evi yapıldı. Yapımın tamamlandığını ancak koronavirüs salgını nedeniyle açılışın henüz yapılmadığını kaydeden Ümit Şilit, imkanlar dahilinde konuk evinin salgın sonrası açılışı yapılarak hizmete gireceğini bildirdi.

Türkiye’de faaliyet gösteren üç vakıf ve 46 dernekten oluşan ve genel koordinatörlüğünü Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit’in yaptığı Kırım Tatar Teşkilatları Platformu faaliyetlerini sürdürürken, Dünya Kırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu üyesi de olan Ümit Şilit Kongre’nin tüm toplantı ve programlarına katılmaya devam ediyor.