Kırım Evi'nde Vyaçeslav Çornovil anısına sergi

22 Aralık 2019, 20:19

Kırım’da faaliyet gösteren Kırım Evi Kültür Evinde Kırım Tatar Milli Meclisinin siyasi ortağı Ukrayna Halk Hareketinin kurucusu ve eski Başkanı, Vyaçeslav Çornovil’in 82’nci doğum yıl dönümüne ithaf edilen serginin açılışı düzenlendi.

Kırım Evi’nde 21 Aralık Cumartesi günü düzenlenen açılış törenini Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov ile Kırım Tatar aktivist İsmail Ramazanov ziyaret ettiler.

Sergide Çornovil’in hem tanınan hem de çok bilinmeyen fotoğrafları sergilendi. 

Sergi ziyaretçileri Ukrayna ulusunun lideri Çornovil’in hayatı ve siyasi yolunu konu alan bir belgeseli izleyebildi. Böylece katılımcılar yeni açıdan ele alınan Ukrayna tarihine ve ayrıca modern belgesel projesinin tanıtımına tanıklık ettiler.

VYAÇESLAV ÇORNOVİL

Ukraynalı siyasetçi, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin siyasi ortağı Ukrayna Halk Hareketi’nin kurucusu ve eski Başkanı Vyaçeslav Çornovil 24 Aralık 1937 yılında Kıyiv (Kyiv) bölgesindeki Yerki köyünde
(günümüzde Çerkassı bölgesi) doğdu. Çornovil, Sovyetler dönemindeki önde gelen Ukrain rejim aleyhtarlarından birisi idi. 1960’lı ve 1970’li yıllarda siyasi görüşleri nedeniyle birçok defa tutuklandı.

Çornovil iki kez Ukrayna Cumhurbaşkanı adayı olmuştu. Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından 1 Aralık 1991 yılında yapılan ilk Ukrayna Cumhurbaşkanı seçimlerinde 2. olan Çornovil 1999 yılında yapılacak seçimler için de aday olmuş, ancak daha sonra adaylığını geri çekmişti.

25 Mart 1999 tarihinde Kıyiv’de Borıspil yolunda meydana gelen trafik kazasında hayatını yitirmişti. Ukrayna Halk Hareketi temsilcileri, olayın kaza olmayıp siyasi cinayet olduğu konusunda ısrar etmişti. Ancak dönemin İçişleri Bakanı Yuriy Kravçenko, kazadan bir gün sonra soruşturmanın ön sonuçlarını beklemeden olayın trafik kazası olduğunu açıklamış ve 1999 Haziran ayında dava kapatılmıştı.

Kırım Evi
sergi
Vyaçeslav Çornovil
Bunlara da bakın: