Kırım ekonomisi Rus turistleri yıldırdı: İşgalcilerin turizm hedefi tutmadı

Ekonomi
_QHA Ankara
06 Haziran 2019, 13:31
_QHA Ankara
06 Haziran 2019, 13:31

Kırım’da, işgalin ekonomik faturasının ağır olduğu, bir kez daha göler önüne serildi. Fiyatların yüksekliği nedeniyle turistler Kırım’ı tercih etmekten kaçınıyor.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, tatil yapmak isteyen bir turist, Türkiye’de tatil yapan bir turiste göre en az iki kat daha fazla para ödüyor.

Ekonomik yaptırımlar, Rusya’nın Kırım yarımadasını turistik merkez haline getirerek işgali meşrulaştırma çabalarını boşa çıkardı.

İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA TATİL TÜRKİYE’DEN DAHA PAHALI

Turistik rezervasyon portalı Ostrovok.ru’nun verilerine göre Türkiye ve Avrupa ülkelerinde tatil maliyetinin, Rus işgali altındaki yarımadadan ucuz olduğu belirtildi.

İzvestiya gazetesi, işgal altındaki Kırım’ın Aluşta beldesinde üç yıldızlı bir otelde gecelemenin maliyetinin 6 bin ruble (92 dolar), Alanya’da ise sadece 2 bin ruble (31 dolar) olduğunu ifade etti.

İŞGALCİLER AVRUPA’YLA REKABET EDEMİYOR

İki kişi için her şey dahil 7 günlük bir turun fiyatının Alanya için 29 bin ruble iken, Aluşta’da tatil yapmak isteyenlerin 44 bin rublenin üzerinde bir meblağı gözden çıkarmak zorunda olduğu belirtildi.

Aynı şekilde Yalta’da 3 yıldızlı bir otelde gecelemek için 6 bin 800 ruble para ödenirken, İtalya’nın ünlü tatil beldesi Rimini’de bu fiyatın 4 bin 900 ruble olduğu aktarıldı.

RUS TURİSTLER KIRIM’DAN UZAK DURUYOR

İşgal edilen Kırım’da 2019 sezonunda tatil yapmak isteyen Rusların sayısının önemli ölçüde azaldığı duyurulmuştu.

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre bir yıl içinde işgal altındaki yarımadada yaz tatilini geçirmek isteyenlerin sayısının yüzde 6 azaldığı aktarılmıştı. Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi temsilcisi Kirill Rodin yaptığı açıklamada, “Kırım’a gitmek isteyenlerin oranı yüzde 31’e indi, geçen sene bu oran yüzde 36-37 idi. Bu rotaya olan ilgi düşmeye başladı. Yüzde 31 nüfusun 3’te biri demek.”ifadelerini sarf etti.

Aynı araştırmaya göre 2019’da yurt dışında tatil yapmak isteyen Rusların sayısı rekor seviyede arttı. 2018’de yurt dışında tatil yapmak isteyen Rusların oranı yüzde 21 iken, bu sene bu oran yüzde 39 oldu.