Kırım Derneğinin yeni yıl mesajında Doğu Türkistan vurgusu

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
31 Aralık 2020, 17:29
Ömer Cihad Kaya
31 Aralık 2020, 17:29

Kırım Derneği Genel Merkezi, 2021 yılının tüm dünyaya sağlık ve barış getirmesini dileyerek, yeni yıl mesajı yayımladı. Mesajda, Rus işgalindeki Vatan Kırım, Ermeni işgalinden kurtarılan Karabağ ve Çin’in baskılarıyla mücadele eden Doğu Türkistan öne çıkarıldı.

Kırım Derneği Genel Merkezi, bugün yayımladığı mesajda, Çin virüsü nedeniyle zor bir yıl geçirildiğini kaydederek; 2021 yılının tüm dünyaya sağlık ve barış getirmesini temenni etti. Yeni yıl mesajında, “2021 yılının başta bütün dünyaya sağlık ve barış getirmesini diliyoruz. Dileriz ki bu yıl Karabağ’da olduğu gibi Kırım’da işgalin ve baskıların biteceği, Doğu Türkistan’da kardeşlerimizin huzura kavuşacağı, nerede zulüm altında yaşayan varsa zalimden kurtulacağı bir yıl olsun. Yeni yılınız kutlu olsun” ifadelerine yer verildi.

“DİLERİZ Kİ, BU YIL KARABAĞ’DA OLDUĞU GİBİ KIRIM’DA İŞGALİN VE BASKILARIN BİTECEĞİ BİR YIL OLSUN”

Kırım Derneğinin yeni yıl mesajının tamamı şu şekilde:

“Bütün dünyanın Çin Virüsü salgını nedeniyle zorluklarla ve büyük kayıplarla mücadele ettiği bir yılı arkamızda bırakıyoruz. Yıl boyunca salgın nedeniyle dünyanın her yerinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, halen hastalıkla mücadele edenlere acil şifalar diliyoruz.

Salgınla mücadelede en ön safta yer alan, maalesef pek çok mensubunu kaybeden sağlık çalışanlarına, tıp ve bilim dünyasına yürekten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu yıl gerek Kırım’da gerekse diasporada pek çok vatandaşımız Kovid-19’la mücadele etti. Kayıplarımız yüreğimizi dağladı, hastalıkla mücadele edenlere elden geldiğince yardıma çaba gösterdik.

Bunca olumsuzluklara rağmen Karabağ’da bayrağımızın yeniden göklerde dalgalanması hepimizin yüzünü güldürdü, bizlere umut oldu. Ne var ki vatanımız Kırım’daki hukuksuz işgal 2020 yılında da sona erdirilemedi, vatanda yaşayan halkımıza yönelik baskılar devam etti.

Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımıza yönelik asimilasyon ve baskı hız kesmeden 2020’de devam etti ve “suç uydurma” konusunda sabıkası kabarık Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye ile yapmış olduğu Suçluların İadesi Anlaşması’nı onaylaması, Türkiye’ye sığınan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi olduğu kadar bizleri de endişeye sevk etti. Diliyor ve inanıyoruz ki bir hukuk ve adalet devleti olarak Türkiye bu anlaşmayı onaylamayacaktır ve hem Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi hem de bizleri endişemizden azad edecektir.

2021 yılının başta bütün dünyaya sağlık ve barış getirmesini diliyoruz. Dileriz ki bu yıl Karabağ’da olduğu gibi Kırım’da işgalin ve baskıların biteceği, Doğu Türkistan’da kardeşlerimizin huzura kavuşacağı, nerede zulüm altında yaşayan varsa zalimden kurtulacağı bir yıl olsun. Yeni yılınız kutlu olsun.”