Kırım Derneğinden, Ukrayna Bayrak ve Bağımsızlık Günü mesajı

24 Ağustos 2020, 15:51

Kırım Derneği Genel Merkezi, Ukrayna Bayrak Günü ile Ukrayna Bağımsızlık Günü’ne ilişkin tebrik mesajı yayımladı.

Ukrayna’da kutlanan “23 Ağustos Ukrayna Devlet Bayrak Günü” ve “24 Ağustos Ukrayna Bağımsızlık Günü” dolayısıyla Kırım Derneği Genel Merkezi tarafından Rusya’nın Kırım’ı işgalinin ve yaşanan hak ihlallerinin dünyaya duyurulmasının önemine dikkat çekilen bir mesaj kaleme alındı.

Kırım Derneği Genel Merkezinden 24 Ağustos 2020 tarihinde yayımlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

“BİR DEVLETİN BAYRAĞININ ÖZGÜRCE DALGALANMASININ PAHA BİÇİLEMEZ OLDUĞUNUN FARKINDAYIZ”

“Kırım Tatar halkı olarak bizler, vatanını kaybetmek tehlikesinin ne demek olduğunu ve millî timsallerin önemini son derece iyi bilmekteyiz. Tarih boyunca şanlı atalarımızın gururla inşa ettikleri ve bizlere bıraktıkları bu mirasların, geleceğe güvenle bakabilmemizin teminatı olduğunu asla unutmuyoruz. Bir devletin bayrağının, kendi semalarında, özgürce ve gururla dalgalanmasının paha biçilemez bir şans olduğunun ve bunu temin etmek için nasıl fedakarlıklar yapılması gerektiğinin farkındayız.

Bu bilinci taşıyan biz Kırım Tatarları, Ukrayna halkının, günümüzde bağımsızlığını korumak ve sarı-mavi bayrağını Ukrayna göklerinde özgürce dalgalandırabilmek uğrunda gösterdiği fedakârlıkları takdirle izliyor ve bu onurlu mücadeleye elimizden gelen her türlü desteği vermekte olduğumuzun altını bir kere daha çiziyoruz.

“BARIŞA UZAK OLMADIĞIMIZA İNANIYORUZ”

Vatanımız Kırım’ı işgal eden ve Doğu Ukrayna’yı da benzer şekilde Ukrayna’dan koparmaya çalışan eli kanlı teröristlere karşı verilen mücadelede gösterilen fedakarlıkların herkes tarafından anlaşılması, dünyaya anlatılması ve suçluların bu şekilde açığa çıkarılması için tüm dostlarımızı da yardıma davet ediyoruz. Yapılan hiçbir fedakarlığın boşa gitmeyeceğini biliyor ve barışa uzak olmadığımıza inanıyoruz.
Saygılarımızla.”

UKRAYNA, BAĞIMSIZLIĞININ 29. YILINI KUTLUYOR

Ukrayna, 24 Ağustos tarihinde bağımsızlığının 29. yılını kutluyor.

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu 24 Ağustos 1991 tarihinde, Ukrayna’nın bağımsızlığını ilan eden belgeyi kabul etti ve 1 Aralık 1991 tarihinde düzenlenen referandumda Ukraynalıların yüzde 90’ı Ukrayna’nın bağımsızlığı için oy verdi.

Ukrayna, 2014 yılından beri Bağımsızlık Gününü Rus işgali şartlarında kutluyor. 2014 yılında Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni işgal eden Rusya ardından Ukrayna’nın doğusuna saldırdı ve Donetsk ile Lugansk illerinin bazı bölgelerini işgal etti.

Kırım Derneği Genel Merkezi
Ukrayna Devlet Bayrak Günü
Bunlara da bakın: