Diasporadan, İkinci Bahçesaray Grubu davasında alınan kararlara sert tepki

Haberler
Ozan Barış Erim
17 Eylül 2020, 12:13
Ozan Barış Erim
17 Eylül 2020, 12:13

Kırım Derneği Genel Merkezi, dün son duruşması yapılan “İkinci Bahçesaray Grubu Davası” adı ile bilinen sözde davada alınan karara ilişkin bir bildiri yayımladı. Bildiride, “Bilinmelidir ki Kırım Tatarlarını sindirmek ve diz çöktürmek amacıyla verilen cezalar, yapılan baskılar halkımızın yaşama azmini ve iradesini kuvvetlendirecektir.” diye vurgulandı.

Kırım Derneği tarafından Kırım’daki sözde yargılamalarda alınan kararlar hakkında 17 Eylül 2020 tarihinde bir bildiri yayımlandı.

Derneğin söz konusu açıklaması şu şekilde:

“KIRIM TATAR HALKI TESLİM OLMAYACAKTIR”

“Kırım’da ‘Bahçesaray Grubu’ olarak bilinen Kırım Tatarları için beklenen kararlar 16.Eylül.2020’de açıklandı. Yedi Kırım Tatarına 13 yıldan 19 yıla kadar varan cezalar verildi. Toplam 110 yıl… Kırım Dayanışması Koordinatörü Server Mustafayev karardan önce son savunmalarının alınması sırasında yapılan baskılara dikkat çekerek tutuklanmadan önce işgalci güçlerin kendisine baskı yaptığını ve Kırım’ı terk etmeye zorladıklarını söylemişti.

İnsan olarak yakinen tanıdığımız Server Mustafayev’in söyledikleri, halkımızın 100 yıldan ziyade süren Millî Mücadele tarihindeki kahramanlarının duruşunu hatırlatıyor. Mustafayev ‘Ben yasa dışı bir şey yapmadım. İnsan hakları ve gazetecilik faaliyetleri yürüttüm. Kaçacak yerim yok, Kırım benim evim. Adaletsizliğe alıştım artık. Onlar birini hapse atarlarsa diğerlerinin korkacağını düşünerek yanılıyorlar. Buna hazırdım. Hepimiz buna hazırız. En önemlisi bu sınavdan onurlu bir şekilde geçmektir’ diyor.

Kırım’daki baskılar, uygulanan yöntemler son derece kaba ve acımasızdır. İnsanları korkutmak ana amaçtır. İşgale karşı çıkanlar tabii ki korkuyorlar. Burada mevzubahis olan onların aileleri, çocukları, sevdikleri, kendi hayatları ve istikballeri… Ama işgalci güçlerin yanıldıkları bir husus var. Kırım Tatar halkı korkak değildir!.. Ayrıca ceza alan arkadaşlarımızın hiç birisi bu cezaları hak edecek bir eylemde bulunmamıştır. Terör ve şiddet eylemlerine kesinlikle karışmamışlardır. Onurlu ve ilkeli duruşları bütün halkın takdirini kazanmıştır.

Bilinmelidir ki Kırım Tatarlarını sindirmek ve diz çöktürmek amacıyla verilen cezalar, yapılan baskılar halkımızın yaşama azmini ve iradesini kuvvetlendirecektir.

Bizler, Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarları kardeşlerimizin yanında olduğumuzu, ortak bir kaderi paylaştığımızı ve aydınlık geleceğimizin de ortak olacağını söylüyoruz.

Kırım Tatar halkı teslim olmayacak!..”

İKİNCİ BAHÇESARAY GRUBU DAVASI: 7 KIRIM TATARINA TOPLAM 110 YIL HAPİS CEZASI!

Rus yargı organları, işgal altındaki Kırım’da yaşayan Kırım Tatar halkına baskıların merkezi haline davaların birinde daha karar duruşması yaptı. Yapılan duruşmada, 7 Kırım Tatarına toplamda 110 yıl hapis cezası verildi.

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubu’nun son duruşması bugün Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesinde görüldü. Duruşma çerçevesinde 8 Kırım Tatarı hakkında alınan kararlar açıklandı.

Rus mahkemesi Ernes Ametov hakkında aldığı kararını açıklarken gizli tanıkların verdiği ifadelere göre Ametov’un Hizb-ut Tahrir üyesi olduğunu ispatlandığını belirtti. Öte yandan mahkeme Ametov’un örgütteki faaliyetlerine son verdiğinin kanıtlandığını kaydederek hakkında açılan davanın düşürüldüğünü açıkladı.

6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN BERİ TUTUKLU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

İşgalciler, Süleyman Asanov, Memet Belalov, Timur İbragimov’u “terör faaliyetlerini organize etme”, diğer 5 Kırım Tatarını ise “terör faaliyetlerine katılma” suçuyla yargılıyor.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.