Kırım Derneğinden Holodomor Kurbanlarını Anma Günü mesajı

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
27 Kasım 2021, 11:28
Mehmet Berk Yaltırık
27 Kasım 2021, 11:28

Holodomor Kurbanlarını Anma Günü’nde Kırım Derneği Genel Merkezi bir mesaj yayımlayarak, Holodomor’da hayatını kaybeden Ukrainleri ve Kırım Tatarlarını andı.

Ukrayna’da her yılın kasım ayının son cumartesi günü kaydedilen Holodomor Kurbanlarını Anma Günü’ne binaen Kırım Derneği Genel Merkezi bir mesaj yayımlayarak, Holodomor’da hayatını kaybeden Ukrainleri ve Kırım Tatarlarını andı.

Derneğin mesajında şu ifadelere yer verildi:

“BU CEBERRUT POLİTİKALARDA HAYATINI KAYBETMİŞ TÜM MASUM İNSANLARIN HATIRALARI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUZ”

“Ukrayna halkı her yıl olduğu gibi bu yıl da Holodomor kurbanlarını anmaktadır. Ukrayna halkına diz çöktürmek, boyun eğdirmek için Ukrayna’ya dayatılan açlığın adı olan “Holodomor” milyonlarca insanın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmıştır. Bu yaşananlar insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biridir. Aynı zamanda istilacıların, sömürgecilerin, diktatörlerin neler yapabileceğini gösteren çarpıcı bir örnektir. 1932-1933 yılları arasında yaşanan bu melun hadise Ukrayna halkının ve insanlığın hafızasından asla silinmeyecek; güçlü, medeni, müreffeh Ukrayna’nın hafızası ve yaşama iradesi olacaktır. Kırım Tatar halkı da uygulanan bu politikalar neticesinde Ukrayna halkı ile aynı acıları beraber yaşamış, onbinlerce insanını kaybetmiştir. Bu ceberrut politikalarda hayatını kaybetmiş tüm masum insanların hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

HOLODOMOR SOYKIRIMI

1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin yaptıkları yüzünden toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları redderek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor. Bilindiği 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holdomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi. Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı Uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.