Kırım Derneğinden Holodomor bildirisi: Sovyet zihniyetinin ideolojik yanılsamalarını gözler önüne seren, trajik bir örnek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Kasım 2020, 12:51
Ayyıldız Huri Kaptan
28 Kasım 2020, 12:51

Milyonlarca Ukraynalının açlıktan öldüğü bir felaket olarak bilinen Holodomor olaylarının yıl dönümü kaydediliyor. Kırım Derneği Genel Merkezi, Holodomor olaylarının yıl dönümü dolayısıyla bir anma bildirisi yayımladı.

Stalin rejiminin Ukrayna halkına karşı işlediği insanlık suçlarından suni açlığın yıl dönümü olan Holodomor Kurbanlarını Anma Günü, her yıl kasım ayının son cumartesi günü anılıyor. Anma kapsamında Kırım Derneği Genel Merkezi bugün bir duyuru yayımladı.
Derneğin “Komünizmin Ukrayna’daki Soykırımı” başlığıyla yayımladığı, “Açlıkla öldürmek anlamına gelen Holodomor, Sovyet zihniyetinin ideolojik yanılsamalarına ve hedeflerine erişmek için nasıl araçlar kullandığını gözler önüne seren, trajik bir örnektir.” ifadelerinin vurgulandığı açıklamanın tamamı:

KIRIM DERNEĞİ: HOLODOMOR KURBANLARINI ANIYORUZ

“Ukrayna, her yıl olduğu gibi, Kasım ayının bu son cumartesi günü Holodomor kurbanlarını anmaktadır. 1932-1933 yılları arasında Ukrayna’da 4,5 milyon insan, Moskova’nın bölgeyi zapt etmek maksadıyla uyguladığı insanlık dışı uygulamalar neticesinde oluşan açlık sebebiyle hayatlarını kaybetmiştir.

“TRAJİK BİR ÖRNEK”

Bu facia sırasında Ukraynalıların yanı sıra Kırım Tatar halkı, 1921-1922 açlığında olduğu gibi, çok sayıda insanını kaybetmiştir. ‘Açlıkla öldürmek’ anlamına gelen Holodomor, Sovyet zihniyetinin ideolojik yanılsamalarına ve hedeflerine erişmek için nasıl araçlar kullandığını gözler önüne seren, trajik bir örnektir.

“AÇLIK MOSKOVA YÖNETİMİNİN ELİNDE BİR SİLAHA DÖNÜŞTÜ”

Sovyetler Birliği’nin kurulmasının arkasından, aşırıcı uygulamalar sebebiyle ortaya çıkan kıtlıklardan başta Ukrayna ve Kırım, Kuzey Kafkasya, İdil boyu ve Kazakistan’ın demografik yapısının derinden etkilendiğini ve milyonlarca insanın hayatlarını bu kıtlıklar sırasında kaybettiğini biliyoruz. Bu açıdan bakıldığında, açlık Moskova yönetiminin ellerinde bir silaha ve buna maruz kalan halklar açısından da katliamlara dönüşmüştür.


2006 YILINDA SOYKIRIM OLARAK TANINDI

Ukrayna’da 2006 senesinde kabul edilen kanun sayesinde, 1932-1933 yılları arasında yaşanan açlık felaketi, yani Holodomor, bir soykırım olarak tanınmıştır. Bu bağlamda anılmaya devam edilen bu facia, Ukrayna’nın ve halkımızın tarihinde korkunç bir hatıra olarak ilelebet hatırlanacaktır.
Kırım Derneği Genel Merkezi olarak, Sovyetler Birliği’nin toplu ölümlere yol açan bütün uygulamalarının tüm dünyaya duyurulması için, günümüzde Moskova tarafından halen daha karartılan kanıtların ışığında araştırmalar yapılması gerektiğini biliyoruz. Bu itibarla, uluslararası kuruluşları ve insan hakları örgütlerini desteğe ve göreve davet ediyoruz.
Bu vesile ile, Holodomor sebebiyle hayatlarını kaybetmiş tüm masum insanların hatıralarını yâd ediyoruz.
Baskı ve zulme karşı mücadele etmiş dost ve kardeşlerimizin haklı davalarının takipçisi olduğumuzu da Türk ve dünya kamuouyunun dikkatine sunarız.
Saygılarımızla.”