Kırım Derneğinden, 15 Ekim Kazan Şehitlerini Anma Günü bildirisi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Ekim 2020, 10:44
Ayyıldız Huri Kaptan
15 Ekim 2020, 10:44

Kazan şehrinin 1552’de Ruslarca işgal edilmesinin yıl dönümünde her yıl 15 Ekim tarihi “Kazan Şehitlerini Anma Günü” olarak kaydediliyor. Kırım Derneği Genel Merkezi, 15 Ekim Kazan Şehitlerini Anma Günü’nde bir bildiri yayımladı.

Kırım Derneği Genel Merkezitarafından 15 Ekim Kazan Şehitlerini Anma Günü’nde Kazan Hanlığı’nın işgali ve şehit olan Kazan Tatarları rahmetle anıldı. Yayımlanan bildiride, “Rus Çarlığı tarafından işgal edilen ilk Türk-İslam toprağı olan Kazan Hanlığı’nın işgali sırasında hayatlarını kaybeden Kazan Tatarı şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

“KAZAN TATARLARI, BÜYÜK AYDINLAR YETİŞTİREREK TÜRK DÜNYASINA HİZMET ETMİŞTİR”

Kırım Derneğinin konuya ilişkin bildirisinin tam metni şu şekilde:

“Ulu Orda devletinin dağılmasından sonra kurulan ve bir buçuk asırdan fazla hüküm süren Kazan Hanlığı varlığını sürdürdüğü dönem boyunca Rus akınları karşısında Türk-İslam topraklarının savunulmasında büyük rol oynamıştır. Kazan Hanlığı’nın yıkılmasından sonra özellikle XIX. yüzyıldan itibaren Kazan Tatarları eğitim, kültür, sanat, edebiyat ve bilimde büyük aydınlar yetiştirerek Türk dünyasına hizmete devam etmiştir.

Ne yazık ki Rusya Federasyonu’nun yürürlüğe giren yeni anayasası ve Rus olmayan halkların millî ve kültürel varlığını yok etmeye yönelik yeni yasaları Türk kültür ve medeniyetine tarih boyunca büyük değerler katmış Kazan Tatarlarının gelecekteki varlığını da tehdit etmektedir.

Rus Çarlığı tarafından işgal edilen ilk Türk-İslam toprağı olan Kazan Hanlığı’nın işgali sırasında hayatlarını kaybeden Kazan Tatarı şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”

15 EKİM KAZAN ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ
Kazan şehrinin 1552’de Ruslarca işgal edilmesi ve Kazan Hanlığı’nın yıkılmasına ithafen 15 Ekim tarihi “Kazan Şehitlerini Anma Günü” olarak kaydediliyor.
Ulu Orda devletinin dağılmasından sonra kurulan ve bir buçuk asırdan fazla hüküm süren Kazan Hanlığı, varlığını sürdürdüğü dönem boyunca Rus akınları karşısında Türk-İslam topraklarının savunulmasında büyük rol oynamıştı.
Kazan Hanlığı’nın yıkılmasından sonra da özellikle 19. yüzyıldan sonra Kazan Tatarları eğitim, kültür, sanat, edebiyat ve bilimde büyük aydınlar yetiştirmişti.
“TÜRK DÜNYASININ İLK BÜYÜK KAYBI”
15 Ekim 1522’de Kazan’ın işgali ve Türk dünyasındaki önemine ilişkin Kazan Tatarı tarihçi -yazar Roza Kurban şu ifadeleri kullanıyor:
“1552 yılında Kazan Hanlığı Korkunç İvan tarafından işgal edildikten sonra, Kazan Tatarları Rus esaretinin altına girer ve yüzyıllar boyu sürecek olan ve halen devam eden bağımsızlık mücadelesine başlar.
Kazan Hanlığının çöküşü, Türk Dünyasının ilk büyük kaybı ve mağlubiyeti olarak tarihe geçmiştir. Kazan Hanlığı, Türk Dünyasını Çarlık Rusya’dan koruyan kale özelliğini de taşımıştır. Kazan Hanlığı’nın çöküşü Rusya için aynı zamanda Türk Dünyasına kapıların açılması anlamına gelmiştir. Ruslar artık rahatça tüm Türk Dünyasını işgal edebilecektir. Ve öyle de olmuştur: 1556 yılında Kazan Hanlığı’nın son başkenti Çalım, aynı yıl Astrahan Hanlığı, 1557’de Başkortostan, 1598’de Sibirya Hanlığı, 1606’da Nogay Ordası, 1783 yılında Kırım Hanlığı, 1865’te Taşkent, 1868’de Buhara Hanlığı ve diğerleri Ruslar tarafından işgal edilmiştir.”