Kırım Derneği, Odunpazarı Belediyesi'ni tebrik etti

07 Eylül 2020, 11:08

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Belediye Meclisi’nde aldığı karar ile işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray Belediyesi ile olan Kardeş Şehir Protokolünü iptal etti. Alınan karar sonrasında, Kırım Derneği Genel Merkezi’nden kararı destekleyen bir açıklama yapıldı.

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Bahçesaray Belediyesi ile 7 Ocak 2008 tarihinde imzaladığı Kardeş Şehir Protokolünü feshettiğini duyurdu. Karar, Belediye Meclisi’nde 1 Eylül 2020 tarihinde oy birliği ile kabul edildi. Protokolün iptal edilmesine gerekçe olarak, 2014 yılında Rusya tarafından Kırım’ın işgal edilmesi gösterildi. Bunun üzerine Kırım Derneği Genel Merkezi, bugün bir açıklama yaptı.

“TÜRKİYE’DE ÖRNEK OLACAK BİR DAVRANIŞ”

Kırım Derneği Genel Merkezi Genel Başkanı Mükremin Şahin’in karara ilişkin açıklaması şöyle:

“Eskişehir Odunpazarı Belediye Meclisi’nin 1 Eylül 2020 tarihli Meclis Toplantısında Kırım/Bahçesaray Belediyesi ile 2008 yılından beri devam eden ‘Kardeş Şehir İş Birliği’ni Kırım’ın işgalini ve işgalin devam etmesini protesto gayesiyle sonlandırma kararını tebrik ediyoruz. Bu kararı alan Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye Başkanı Kazım Kurt Bey’i bütün Türkiye’de örnek olacak bu davranışlarından dolayı Genel Merkezimiz adına kutluyorum.”

Kırım Derneği Genel Merkezi
odunpazarı belediyesi
Bunlara da bakın: