Kırım Derneği Kocaeli Şubesinin 2020 yılı etkinlik programı

14 Ocak 2020, 19:53

Kırım Derneği Kocaeli Şubesi, 2020 yılında da Kırım Tatar kültürü ve medeniyetine yönelik programlar ve anma etkinlikleri gibi pek çok faaliyete imza atacak.

Derneğin, şu an için 2020 yılında hazırladığı ve planladığı etkinlikleri şu şekilde:

• Kırım Derneği Genel Merkezinin ülke çapında düzenlediği program çerçevesinde Şubat ve Mart aylarında, 2014 yılında Kırım Tatar halkının ana vatanı Kırım’ın işgaline yönelik Kocaeli’de protesto gösterileri gerçekleştirilecek. Ayrıca, Şubat ayı içerisinde Kırım ve işgalle alakalı konferans tertip edilecek.

• Mart ayı başında Kırım Halk Dansları kursu ile Kırım Tatar dili kursları başlayacak.

• Nisan ayında dernek tarafından kermes etkinliği düzenlenecek.

• Mayıs ayında 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı anma programları düzenlenecek.

• Ramazan’ın ilk haftasında dernek binasında geleneksel iftar programı gerçekleştirilecek.

KIRIM DERNEĞİ KOCAELİ ŞUBESİNİN BAŞKA HANGİ FAALİYETLERİ VAR?

Ayrıca, Kırım Derneği Kocaeli Şubesinin hanım üyeleri, halihazırda birlik ve beraberlik kültürünü yaşatmak adına 2 haftada bir pazartesi günleri toplanarak; Kırım Tatar yemekleri yapıyor ve dernek yararına el işleri yapıyorlar. Ayrıca, dernek tarafından kültür gezileri tertip ediliyor.

Kırım kökenli soydaşlara öğrenci bursu imkanı da sağlayan Kırım Derneği Kocaeli Şubesi, ildeki yerel yönetim organları ve bölgedeki sivil toplum kuruluşları ile sıkı ilişkilerde olarak, derneğin ve Kırım Tatar davasının adını duyuruyor.

Kocaeli Şubesi, Kırım Tatar davasına hizmet etmiş ve Vatan Kırım’ın bağımsızlığı için şehit düşmüş yolbaşçıların (Numan Çelebicihan gibi) vefat yıl dönümlerinde dua etkinlikleri düzenliyor. Bu ve benzeri pek çok faaliyetin yanında, eski bir Kırım Tatar geleneği olarak Kocaeli’de vefat eden Kırım Tatar soydaşların evlerine vefatı takip eden ilk bayram günü taziye ziyaretleri gerçekleştiriyor.

etkinlik programı
Kırım Derneği Kocaeli Şubesi
Bunlara da bakın: