Kırım Derneği İstanbul Şubesinden 20 belediyeye çağrı: Kırım ile kardeş şehir anlaşmalarınızı sonlandırın

Haberler
Ozan Barış Erim
20 Ekim 2020, 15:14
Ozan Barış Erim
20 Ekim 2020, 15:14

Kırım Derneği İstanbul Şubesi, Türkiye’deki 20 belediyeye, işgal edilen Kırım’ın şehirleri ile olan kardeş şehir protokollerini sonlandırma çağrısında bulundu.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten, Türkiye’deki 20 belediyeye, işgal edilen Kırım ile olan kardeş şehir protokolünü sonlandırma çağrısı yaptı. Dernek, 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesini gerekçe göstererek böyle bir talepleri olduğunu bildirdi. Bu kapsamda, Adana Ceyhan Belediyesi, Ankara Mamak Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Yıldırım Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, İstanbul Üsküdar Belediyesi, İstanbul Bahçelievler Belediyesi, İstanbul Gaziosmanpaşa Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kırıkkale Belediyesi, Kocaeli İl Özel İdaresi Müdürü, Mersin Silifke Belediyesi, Muğla Dalaman Belediyesi, Muğla Fethiye Belediyesi, Yalova Belediyesi, Yalova Çiftlikköy Belediyesi ve Zonguldak Belediyesi’ne kardeş şehir protokolünün iptali için çağrıda bulunuldu.

“KIRIM, KIRIM TATARLARININ ANA VATANIDIR”

Kırım Derneği İstanbul Şubesinin konu ile belediyelere gönderdiği mektuplarında şu ifadelere yer verildi:

“Sovyetler bir dağılmasından sonra ortaya çıkan devletlerden Ukrayna devleti ve ona bağlı Kırım muhtar cumhuriyeti bir yarım adadır. Ve burası Kırım Tatar Türkleri ana vatanıdır. 18 Mayıs 1944 yılında Stalin’ in emri ile halkımız sürgüne gönderildi. Sibirya ve Orta Asya’ya giden soydaşlarımız hayvan vagonlarında nüfusunun yarısını kaybetti. Ölenler, yaşlılar ve çocuklardı. Erkekler 2. Harpte Ruslarla birlikte Almanlara karşı savaşıyordu. Sürgün esnasında 300.000’e yakın kişi hayatını kaybetti.

Sovyetler’in dağılması ile Kırım Tatar Türkleri 1990’li yıllar başında milli liderimiz Mustafa Cemiloğlu liderliğinde vatanları Kırım’a ağırlıklı olarak Orta Asya’ dan Kırım’ a göç etmeye başladılar. Ve Kırım’ı tekrar vatan yapmaya başladılar.

“RUS İŞGALİ İLE HALKIMIZA BASKILAR BAŞLADI”

Kırım nüfusunun % 14’ünü teşkil etmeye başladılar fakat 26 Şubat 2014′ de maalesef Ruslar, Ukrayna toprakları ile birlikte Kırımı da işgal ettiler. Rus işgali ile halkımıza baskılar başladı. Dini, milli, siyasi haklarımız elimizden alındı. Milli liderimiz Mustafa Cemiloğlu ve arkadaşları Kırım’dan çıkarıldı ve Kırım’a girmeleri yasaklandı.

“HALKIMIZA VERDİĞİNİZ MANEVİ DESTEKTEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ”

Kırım’ın özgür olduğu zamanda kardeş olan belediyelerimiz biliyoruz ki orada yaşayan soydaşlarına yardım etmek amacı ile kardeş olduklarını halkımıza vermiş olduğu maddi manevi destek için teşekkür ederiz…

Rus baskısı altında ezilen halkımız bu kardeşlikle Rusları takdir etmekten öteye geçmemektedir.

“KARDEŞ ŞEHİR UYGULAMASINI SONLANDIRIN”

Belediye meclisinizin kararı ve Bakanlık onayı ile almış olduğunuz kardeş şehir uygulamasını sonlandırmasını arzu ediyoruz. Uygun görüp böyle bir karar almanız dileği ile Kırım Türklerinin Türkiye’deki temsilcileri olarak size sonsuz minnet duygularımızı ve teşekkürlerimizi arz ederiz.”

KIRIM İLE KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ SÜREN İLLER

Adana Ceyhan Belediyesi- Bahçesaray

Ankara Mamak Belediyesi- Sudak

Antalya Büyükşehir Belediyesi- Yalta

Bursa Büyükşehir Belediyesi- Bahçesaray

Çanakkale Belediyesi- Kerç

Erzurum Büyükşehir Belediyesi- Bahçesaray

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi- Simferepol

İstanbul Üsküdar Belediyesi- Bahçesaray

Kırıkkale Belediyesi- Simferopol

Mersin Silifke Belediyesi- Kezlev

Muğla Dalaman Belediyesi- Eski Kırım

Muğla Fethiye Belediyesi- Sak

Yalova Belediyesi- Karasubazar

Yalova Çiftlikköy Belediyesi- Akmeçit