Kırım Derneğinden, Türk'ün başkentinde anıt talebi

28 Şubat 2020, 16:12

Kırım Derneği Genel Merkezi, “Türk’ün başkenti Ankara’da Türk yurtlarında yaşanan katliam ve sürgünlerde kaybedilenlerin aziz hatıralarına ithafen” birer anıt yapılmasını istiyor.

Kırım Derneği Genel Merkezi geçen dönemlerde yaptığı gibi hem Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına hem de Çankaya Belediye Başkanlığına, Ankara’da bir “Kırım Sürgünü Anıtı” yapılması talebini içeren müracaatlarda bulundu. Ancak yapılan başvurulardan bir sonuç alamadı.

TÜRK’ÜN BAŞKENTİ ANKARA’DA AZİZ HATIRALARA İTHAFEN ANIT

Kırım Derneği Genel Merkezi, Hocalı Katliamının bu yıl dönümünde bir kez daha başvuru yapacağını bildirdi. Proje kapsamını geliştirerek, “Türk’ün başkenti Ankara’da Kırım, Hocalı, Gulca, Kerkük, Kafkas, Balkan, Türkistan ve diğer Türk yurtlarında yaşanan katliam ve sürgünlerde kaybettiklerimizin aziz hatıralarına ithafen birer anıt yapılması gereklidir” diye bildirdi.

Ayrıca Kırım Derneği Genel Merkezi, bütün bu anıtların tek bir meydan ya da parkın çevresinde yapılması halinde, verilmek istenen mesajın etkisinin artacağının öngörüldüğünü belirtti.

Bunlara da bakın: