Kırım Derneği Genel Merkezinden, Letonya Büyükelçisine ziyaret

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
20 Şubat 2020, 18:17
Mehmet Berk Yaltırık
20 Şubat 2020, 18:17

Kırım Derneği Genel Merkezi, 20 Şubat 2020’de Letonya Büyükelçiliğine ziyaret gerçekleştirdi.

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Avukat Namık Kemal Bayar, Kırım Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı Ali Olgun Boydak ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Türkiye Gençlik Koordinatörü Fethi Kurtiy Şahin, Letonya Büyükelçisi Peteris Elferts’i ziyaret etti.

LETONYA BÜYÜKELÇİSİNDEN ORTAK ACILAR VE ORTAK GEÇMİŞ VURGUSU

Büyükelçi Elferts’le görüşmede Letonya’nın gerek tarih boyunca gerekse 2014 yılındaki Rusya işgalinden sonra Kırım Tatar halkına verdiği desteğe teşekkür edildi. Letonya Büyükelçiliği ile birlikte gerçekleştirilebilecek proje ve faaliyetler de görüşmede yer buldu.

Ailesinin II. Dünya Savaşından sonra Sovyetlerden kaçarak önce Avrupa’ya daha sonra Amerika Birleşik Devletlerine (ABD) sığınan bir ailenin çocuğu olduğunu anlatan Büyükelçi Elferts, 1980’lerden 1990’lara dek Letonya diasporasında aktif şekilde yer aldığını, büyükelçilik görevini almadan önce Letonya’nın bağımsızlığından sonra Letonya devletinin diaspora ile ilişkileri konusunda görev yaptığını anlattı. Rus Çarlığı, Sovyet idaresi ve Rusya Federasyonu’nun hem kendi halklarının hem de Kırım Tatarları ile ilgili işlediği hukuksuzlukların ortak acılar ve ortak geçmiş teşkil ettiğini belirtti.

LETONYA İLE TÜRKİYE ARASINDA DOSTLUK KÖPRÜLERİ

Ziyarette Letonya ve Kırım Tatarları ile Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi, dostluk köprülerinin kurulması, Letonya’nın Türkiye’de tanıtılması hususlarında ortak çalışmalar yapılması da görüşüldü.

Bunun dışında Kırım Tatar diasporasının durumu, Türkiye’deki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarının yapısı ve faaliyetleri, gerçekleştirilen projeler hakkında Büyükelçi Elferts bilgilendirildi.

Bayar ziyaretle ilgili olarak sosyal medya üzerinden, “Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi heyeti olarak Letonya’nın Türkiye Büyükelçisi Peteris Elferts’i ziyaret ettik.” paylaşımında bulundu.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi heyeti olarak Letonya'nın Türkiye Büyükelçisi Peteris Elferts…

Опубліковано Namık Kemal Bayar Четвер, 20 лютого 2020 р.