Kırım Derneği Genel Merkezinden Büyük Çerkes Sürgünü mesajı

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
22 Mayıs 2019, 11:30
Ömer Cihad Kaya
22 Mayıs 2019, 11:30

Çarlık Rusya’sının yüzlerce yıllık vatanlarından kitleler halinde sürdüğü Kafkas halklarından Çerkeslerin, 21 Mayıs 1864’deki büyük göçünün ve Çarlık rejiminin soykırımına uğramasının 155. yıl dönümü kaydediliyor.

Kırım Derneği Genel Merkezi, Kırım Tatarları ile ortak kaderi paylaşan Çerkes halkının acı gününü unutmayarak bir basın bildirisi kaleme aldı.

“ÇERKESLER AŞIK OLDUKLARI VATANLARINI TERK ETMEK ZORUNDA KALDI. AYNI KIRIM TATARLARI GİBİ…”

Söz konusu bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Kırım Tatarları ve Çerkesler yüzyıllarca yana yana yaşadılar. Hayatlarını, kültürlerini, kaderlerini paylaştılar. Kırım Tatar tarihi ve Çerkes tarihi iç içe geçti, birini anmadan diğerini anlatabilmek imkânsız hale geldi.

Bu iki kardeş halk acı günlerini de paylaştı. Uzun ve kanlı savaşlardan sonra 1783’te Kırım Hanlığı’nın Rusya İmparatorluğu tarafından yok edilmesi Çerkeslerin de felaketinin başlangıcı oldu. Bu uğursuz tarihten sonra aynı düşmana karşı Çerkesler de istiklâl ve hürriyetleri uğrunda on yıllarca süren kahramanca bir mücadele içine girdiler. Çok büyük güç dengesizliği neticesinde o acı 1864 yılı geldi.

Çerkesler âşık oldukları vatanlarını derin bir teessür içinde terk etmeye mecbur edildi. Aynı Kırım Tatarları gibi.

Çerkesler halklarının büyük kısmını göç yollarına çıkarmaya, kalanları meçhul bir kadere terk etmeye mecbur bırakıldı. Aynı Kırım Tatarları gibi.

Çerkesler sayısı belli olmayan evlâtlarını Karadeniz’in dalgalarına kurban verdi. Aynı Kırım Tatarları gibi.

Çerkesler bitmez tükenmez vatan hasreti içinde muhaceret hayatının şimdilerde pek çoklarının unuttuğu muazzam zorluklarını yaşadılar. Aynı Kırım Tatarları gibi.

Çerkesler kendilerine kucak açan Türkiye’ye vefa borçlarını kanlarıyla, canlarıyla ödediler, bütün varlıklarıyla hizmet ettiler. Aynı Kırım Tatarları gibi.

Çerkesler vatanlarından bir, iki, üç, dört, beş, altı nesil önce çıkmış olsalar bile asla kimliklerinden, kültürlerinde, dillerinden vazgeçmek istemediler. Aynı Kırım Tatarları gibi.

Çerkesler anavatanlarında olup bitenlere asla kayıtsız kalmadılar, oraya olan aşklarını hiç azaltmadılar, ilk fırsatta bağlarını tekrar kurmaya çalıştılar. Aynı Kırım Tatarları gibi.

Çerkesler anavatanlarında fiilen yok edilmemek için diasporada kimliklerini güçlü şekilde korumanın ve kardeş halklarla işbirliğinin önemini idrak ettiler. Aynı Kırım Tatarları gibi.

Ortak acıları ve ortak mücadeleleri yaşadığımız kardeş Çerkes halkının Büyük Sürgün’ünün 155. yıldönümünü paylaştığımız duygularımızla anıyoruz. Büyük Sürgün’ün ve vatan mücadelesinin kurbanlarına Allah’tan rahmet diliyor ve hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.”

Unutmadık, Unutmayacağız, Unutturmayacağız!