Kırım Derneğinden 15 Ekim Kazan Şehitlerini Anma Günü mesajı

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
09 Ekim 2021, 10:54
Ömer Cihad Kaya
09 Ekim 2021, 10:54

Kırım Derneği Genel Merkezi, 15 Ekim Kazan Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla bugün bir mesaj yayımladı. Yayımlanan anma bildirisinde, “Rus Çarlığı tarafından işgal edilen ilk Türk-İslam toprağı olan Kazan Hanlığı’nın işgali sırasında ve sonrasında hayatlarını kaybeden Kazan Tatarı şehitlerimizi rahmetle anıyoruz denildi.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kazan Hanlığının Ruslar tarafından işgalinin yıl dönümü olan 15 Ekim tarihinde, Kazan Şehitlerini Anma Günü’ne ithafen bir mesaj yayımladı. Kazan Tatarlarının bu acı gününü unutmayan Kırım Derneği Genel Merkezi, Kazan Hanlığının Rus Çarlığı tarafından işgal edilen ilk Türk-İslam toprağı olduğu hatırlatıldı.

“KAZAN TATARI ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ”

Kırım Derneği Genel Merkezinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Kırım Derneğinden, 15 Ekim Kazan Şehitlerini Anma Günü açıklaması

Ulu Orda devletinin dağılmasından sonra kurulan ve bir buçuk asırdan fazla hüküm süren Kazan Hanlığı varlığını sürdürdüğü dönem boyunca yüksek bir medeniyetin temsilcisi olmuştur. 1552 yılına kadar çağının en yüksek medenî ve kültürel zenginliğine sahip devletlerinden biri olan Kazan Hanlığı aynı yıl Rus Çarlığı tarafından işgal edilmiş, medenî zenginliği işgalciler tarafından talana uğramış, binlerce Kazan Tatarı kardeşimiz şehit edilmiştir. Bu acı asırlardır Kırım Tatarlarının yüreğini dağlamaktadır.

Kazan Hanlığı’nın yıkılmasından sonra özellikle XIX. yüzyıldan itibaren Kazan Tatarları eğitim, kültür, sanat, edebiyat ve bilimde büyük aydınlar yetiştirerek Türk dünyasına hizmete devam etmiştir.

Ne yazık ki Rusya Federasyonu’nun yürürlüğe giren yeni anayasası ve Rus olmayan halkların millî ve kültürel varlığını yok etmeye yönelik yeni yasaları Türk kültür ve medeniyetine tarih boyunca büyük değerler katmış Kazan Tatarlarının gelecekteki varlığını da tehdit etmektedir. Kırım ve Kazan Tatarlarının bu büyük tehdit ve acımasız saldırıya karşı hukuka ve insan haklarına saygı esasına dayanan demokratik mücadelesi omuz omuza, kol kola devam edecektir.

Rus Çarlığı tarafından işgal edilen ilk Türk-İslam toprağı olan Kazan Hanlığı’nın işgali sırasında ve sonrasında hayatlarını kaybeden Kazan Tatarı şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

RUS ÇARLIĞININ KAZAN HANLIĞI’NI İŞGALİ

Rusya’nın tarihindeki en kanlı işgallerden biri olan, Kazan şehrinin 1552’de Ruslarca işgal edilmesi ve Kazan Hanlığının yıkılmasına ithafen, her 15 Ekim tarihinde “Kazan Şehitlerini Anma Günü” yapılıyor. 15 Ekim 1552 tarihi, Rusların Kazan’ı işgal ettiği ve işgal sonrası da Kazan Tatarlarının devletlerini ve bağımsızlıklarını kaybettiği gün olarak biliniyor.

Altın Orda devletinin dağılmasından sonra kurulan ve bir buçuk asırdan fazla hüküm süren Kazan Hanlığı, varlığını sürdürdüğü dönem boyunca Rus akınları karşısında Türk-İslam topraklarının savunulmasında büyük rol oynamıştı. Kazan Hanlığının yıkılmasından sonra da özellikle 19. yüzyıldan sonra Kazan Tatarları eğitim, kültür, sanat, edebiyat ve bilimde büyük aydınlar yetiştirmişti.

“TÜRK DÜNYASININ İLK BÜYÜK KAYBI”

Kazan Tatarı tarihçi -yazar Roza Kurban, 15 Ekim 1552’deki Kazan’ın işgalinin Türk dünyasındaki önemine ilişkin şunları kaydetti:
“1552 yılında Kazan Hanlığı Korkunç İvan tarafından işgal edildikten sonra, Kazan Tatarları Rus esaretinin altına girer ve yüzyıllar boyu sürecek olan ve halen devam eden bağımsızlık mücadelesine başlar. Kazan Hanlığının çöküşü, Türk Dünyasının ilk büyük kaybı ve mağlubiyeti olarak tarihe geçmiştir. Kazan Hanlığı, Türk Dünyasını Çarlık Rusya’dan koruyan kale özelliğini de taşımıştır. Kazan Hanlığının çöküşü Rusya için aynı zamanda Türk Dünyasına kapıların açılması anlamına gelmiştir. Ruslar artık rahatça tüm Türk Dünyasını işgal edebilecektir. Ve öyle de olmuştur: 1556 yılında Kazan Hanlığının son başkenti Çalım, aynı yıl Astrahan Hanlığı, 1557’de Başkortostan, 1598’de Sibirya Hanlığı, 1606’da Nogay Ordası, 1783 yılında Kırım Hanlığı, 1865’te Taşkent, 1868’de Buhara Hanlığı ve diğerleri Ruslar tarafından işgal edilmiştir.”