Kırım Derneğinde "Güz Kermesi" heyecanı

28 Eylül 2019, 18:26

Kırım Derneği Genel Merkezinde düzenlenen Güz Kermesinde Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifinden Oya Deniz Çongar Şahin ve yazar Nurten Ceceli Alkan önemli açıklamalarda bulundular.

Ankara’da 28 Eylül 2019’da düzenlenen kermeste, Türk Dünyası ve Kırım Tatar çocuklar için kitaplar yazan Nurten Ceceli Alkan yazdığı çocuk kitapları hakkında bilgiler verdi.

Alkan kitaplarında sözünde durma, dostluk, ötekileştirmeme, çevre ile uyumlu bir birey olarak yaşamak gibi değerleri işlediğini ve çocuk yetiştirirken bunlara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

KİTAPLAR KIRIM TATARCA’YA ÇEVRİLDİ

Ayrıca kitaplarının Kırım Tatarcaya çevrilmesi konusunda da yorumda bulunan Alkan, “Bu benim için çok önemliydi.  İki ay önce kitapları Kırım’a gönderdim, oradaki arkadaşlar çevirileri yaptılar. Aslında hem Kiril hem de Latin alfabesiyle şuan Kırım Tatarca kitaplar hazır. Ancak dünyadaki Kırım Tatar halkına ulaşabilmenin başka bir yolu gerekiyordu ,orada veya Türkiye’de basıldığında yetmeyecekti. İnşallah kitapları bir iki ay içinde Amazon’dan dünya satışına sunacağız o zaman dünyanın her yerindeki kardeşlerimiz yavruları için alabilecekler”. dedi.

Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifinin faaliyetleri hakkında bilgi veren Oya Deniz Çongar Şahin, “Biz Şefika Gaspıralı Kadın İnsiyatifi olarak bir araya gelen hanımlar,  sadece Ankara’daymışız gibi görünüyor ama amacımız sadece Ankara’ya kapalı kalmak değil.  Ankara dışında da Türkiye’nin hemen her şehrinde ve Türkiye dışında da faaliyet gösteren Kırım derneklerindeki hanımlarla birlikte ortak projelerde yer almak.“ dedi.

GÜZ KERMESİ
Kırım Derneği Genel Merkezi
Bunlara da bakın: