Kırım Derneği Genel Merkezinde Dr. Ahmet İhsan Kırımlı dualarla anıldı

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
11 Aralık 2019, 22:30
Ömer Cihad Kaya
11 Aralık 2019, 22:30

Kırım Derneği Genel Merkezinde, Kırım Derneğinin eski Genel Başkanı rahmetli Doktor Ahmed İhsan Kırımlı ve eşi rahmetli Zuhal Çiçek Kırımlı dualarla anıldı.

Ahmet İhsan Kırımlı’nın adını taşıyan sosyal tesiste gerçekleşen anma toplantısında, Ahmet İhsan Kırımlı’nın oğlu Prof. Dr. Hakan Kırımlı da yer alırken; Kırım Derneği Genel Başkanı ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin, Kırım Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ömer Özel, DQTK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Enver Aydoğan, Kırım Derneğinin önceki genel başkanı Tuncer Kalkay ve çok sayıda dernek mensubu katıldı.

Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin, Kırım Derneğinin eski Genel Başkanı rahmetli Doktor Ahmed İhsan Kırımlı için “Aynı imkan ve makamlara sahip olsak onun kadar Kırım Derneğinin bugünkü kurumsallığını bu boyuta taşıyamaz, onun yaptığı gibi başaramazdık. Hiçbirimizin onun gibi altından parmakları yoktu. Belki Emel Dergisini çok iyi çıkarırdık, Kırım Milli Davasını çok iyi anlatırdık bunlar ayrı şeyler ama onun şartlarında, maddi işlerdeki başarıları onun gibi yapamazdık. Ancak bunlar bundan sonra daha da iyiye taşınabilir.” ifadelerine yer verdi.

Kırım Derneğinin önceki dönem genel başkanı Tuncer Kalkay ise, “Bazı insanlar vardır çok kısa süre hayat yaşarlar çok izler sığdırırlar, kimisi de uzun sayılabilecek bir zaman yaşarlar.Yaşarken de halkı için, milleti için çok büyük katkıları olur. Ahmet amca da onlardan birisiydi, yaşamının her alanında meslek, siyaset ve Kırım davasına hizmetler yapmış, çok izler bırakmış biriydi. 1987 yılında vatana dönüş hareketlerinde inanılmaz hizmetleri oldu. Bu binanın kuruluşunu çok istemişti ama görememişti, inanıyorum ki onun ruhu bizimle.” diyerek duygularını aktardı.

DR. AHMET İHSAN KIRIMLI VE EŞİ ZUHAL ÇİÇEK KIRIMLI’NIN RUHLARINA YASİN-İ ŞERİF OKUNDU

Anma etkinliği kapsamında, dernek temsilcileri tarafından, Dr. Ahmet İhsan Kırımlı’nın hayatı ve Türkiye’deki Kırım Tatarları için önemi ve yaptığı hizmetlerden bahsedildi. Ardından, Ahmet İhsan Kırımlı ve eşi Zuhal Çiçek Kırımlı’nın ruhları için Yasin-i Şerif okundu.

Program kapsamında konuşan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı, babası Ahmet İhsan Kırımlı’nın, Türkiye’nin 1990’lı yıllarda Kırım’a ciddi yardımlar yapması konusunda önemli mücadeleler verdiğini dile getirdi. Kırımlı, Kırım Tatarlarının geleceğini görmesi için geçmişlerini bilmesi gerektiğini ifade etti. Bu yüzden, Hacı Giray Han’dan İsmail Gaspıralı’ya, Numan Çelebicihan’dan Ahmet İhsan Kırımlı’ya kadar Kırım Tatarlarının geçmişinde iz bırakan şahsiyetlerin hatıralarının unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Kırımlı, babasının 3-4 yıl daha yaşasa Kırım’ın Putin Rusya’sı tarafından işgal edilmesini göreceğini ancak buna rağmen son nefesine kadar mücadeleyi bırakmayacağını vurgulayarak, bu mücadelenin tüm Kırım Tatarlarına miras kaldığını ifade etti.

Prof. Dr. Kırımlı konuşmasını, “Allahım vatanımızı bu canice işgalden kurtar, milletimizi azatlığa kavuştur. Bizlere öz vatanımızda hürriyeti bahşet ve milletimizi yok etme!” duasıyla bitirdi.

DR. AHMED İHSAN KIRIMLI KİMDİR?

Dr. Ahmed İhsan Kırımlı 23 Nisan 1920’de Balıkesir’de doğdu. Ailesi Kırım Tatar muhacirlerden olup, Kırım’ın Bahçesaray şehrinden ve Bahçesaray’ın Efendiköy’ünden 1861 yılında göçerek Balıkesir’e yerleşmiştir. Dr. Ahmed İhsan Kırımlı’nın büyük dedesi, Kırım’ın Bahçesaray kazâsına bağlı Efendiköy’deki Kaçı Şeyhi merhum Akseyt Mehmed Efendi’dir. Tekkesi Efendiköy’de olan Akseyit Mehmet Efendi, 1853-1856 Kırım Savaşı sonrasında Rusya hükûmetinin Kırım Tatarları üzerindeki baskıları artınca ailesini Türkiye’ye göndermek zorunda kalır. Kendisi ise cemaati üzerindeki tesirinden dolayı Kırım’da kalır. Akseyt Mehmed Efendi ailesini Osmanlı ülkesine gönderirken onlara bir miktar para ve bir Kur’an-ı Kerim verir. Kur’an-ı Kerim’in başına da şöyle yazar: “Ben burada kalacağım, etim kemiğim toprak olacak, üzerimde otlar çıkacak, onun kokusuna torunlarım buraya gelecek.” Kırımlı’nın kökünün diğer kolu ise Bahçesaray’ın Asmakapı Mahallesi’ne dayanmaktadır.

1861’de maceralı bir yolculukla Türkiye’ye gelen aile, Balıkesir’de Sultan Abdülmecid’in Kırım Tatar muhacirler için yaptırdığı ve daha sonra “Kırımlılar Mahallesi” olarak anılacak olan mahalledeki evlere yerleştirildi. Kısa zamanda kendilerini bulundukları bölgede kabul ettiren Kırımlı sülâlesinin çocukları ve torunları, Balıkesir’in tanınmış tüccarları arasında yer aldılar. İşte bu torunlardan biri de 23 Nisan 1920 de Balıkesir’in Mecidiye Mahallesi’nde doğan Ahmed İhsan Kırımlı’dır.

Liseyi bitirinceye kadar Balıkesir’de okuyan Ahmed İhsan Kırımlı, daha sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1948’de İngiltere’ye bir yıl sonra da ABD’ne giderek çocuk sağlığı ve hastalıkları üzerine ihtisas yaptı. 1956’da Türkiye’ye döndükten sonra Demokrat Parti Balıkesir il Başkanlığı’nda bulundu.

1961’de Adalet Partisi’nden Balıkesir milletvekili seçildi ve 1977 Ekim’ine kadar kesintisiz dört dönem parlamento üyeliğinde bulundu. Dr. Ahmed İhsan Kırımlı parlamenterliği sırasında; T.B.M.M. Sağlık Komisyonu Sözcülüğü ve Başkanlığı, Milli Savunma ve Dış İşleri Komisyonu üyeliği ve sekreterliği yaptı. 1961’den 1976’ya kadar Adalet Partisi Genel İdare Kurulu üyeliğinde bulundu ve bu süre içinde yedi yıl Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı görevini yaptı. 1973-1974 yıllarında ise Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak kabinede görev aldı. Parlamentodan ayrıldıktan sonra da Türkiye Kızılayı Genel Başkan Vekilliği yaptı.

Dr. Kırımlı 1987’de Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (Kırım Derneği) Genel Başkanlığı’na seçildi. Bu tarihten itibaren kesintisiz devam ettiği bu görevi sırasında derneğin Türkiye çapında 22 şubeye sahip büyük bir sivil toplum kuruluşu haline gelmesinde birinci derecede rol oynadı. Derneğe bağlı olarak kurulan Kırım Vakfı’nın Mütevellî Heyet Başkanlığı’na da yine Dr. Kırımlı getirildi. Dr. Kırımlı özellikle Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında Kırım Tatarlarının seslerinin dünyada duyulması, sürgünden vatanlarına dönen Kırım Tatarlarına milletlerarası yardım temini, Türkiye’nin diplomatik desteğinin sağlanması ve diasporanın teşkilatlanması yönünde çok büyük hizmetlerde bulundu. Bu doğrultuda büyük bir enerji ile giriştiği teşebbüsleri bilhassa siyasî ve diplomatik sahada çok önemli katkılar sağladı.

Tıbbî Turizm, Termal Turizm, Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması konularında özel çalışmalarda bulunan Kırımlı’nın bu konularda yayınlanan çeşitli makaleleri ve bir kitabı mevcuttur. Kırımlı’nın şiirlerinden oluşan Gönül Sayfalarımdan adlı bir kitabı da bulunmaktadır. Siyasî hatıraları ile 139 devleti kapsayan Seyahat Hatıraları yayına hazırlanma safhasındadır.

Dr. Ahmed İhsan Kırımlı 11 Aralık 2011 tarihinde Ankara’da vefat etti. Kırımlı’nın eşi çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan Dr. Zuhal Çiçek Kırımlı 4 Mart 2015 tarihinde vefat etti. Zuhal Çiçek Kırımlı, Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının en sevilen simalarındandı. Kırımlı’nın Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Hakan Kırımlı ve bir özel sektörde çalışan Cihan Kırımlı adlarında iki oğlu vardır.