Kırım Derneği Genel Merkezinde "Biz İdil'den Ural'dan" konferansı

Haberler
Ömer Kaya
01 Nisan 2019, 16:51
Ömer Kaya
01 Nisan 2019, 16:51

Kırım Derneği Genel Merkezinde, 6 Nisan’da araştırmacı yazar Roza Kurban’ın konuşmacı olarak konuk olacağı “Biz İdil’den Ural’dan” adlı konferans gerçekleştirilecek.

Kırım Haber Ajansı’nda (QHA) zaman zaman Kazan Tatarları ve Tataristan’a dair yazıları da yayımlanmış olan Kurban, İdil-Ural havzasındaki yaşayan Türklerin tarihten günümüze durumlarını, güncel sorunlarını anlatacak.

Konferansa katılımın herkese açık olduğu bildirildi.

ROZA KURBAN KİMDİR?

Roza Kurban, Tataristan’ın Yeşel Üzen ( Yeşil Dere) bölgesi Mulla İle ( Molla İli) köyünde doğdu. İlk ve orta lise öğrenimini burada tamamlayarak, üniversite eğitimini ise Tataristan’ın başkenti Kazan’daki Pedagoji Üniversitesi Ana Sınıfı Öğretmenliği bölümünde eğitim aldı. Aynı yıl Kazan Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesi Tatar Dili ve Edebiyatı bölümüne başladı, 1996 yılında “Tatar Ana Okullarında Konuşma Geliştirme Dersleri” başlıklı tezi ile buradan mezun oldu 1983 yılında Norlat’taki Ana Okulunda başlayan çalışma hayatında öğretmenlik ve müdürlük yaptı. 1995 yılında yaptığı evliliği dolayısıyla Türkiye’ye gelen Kurban, halen Ankara’da yaşamaktadır.

Türkiye’de de Kazan Tatarları üzerinde çalışmalarına devam etmekte olan Kurban pek çok yazı ve kitaba imza attı. Son kitabı “Biz İdil’den, Ural’dan…” 2014 yılında İstanbul’da basıldı. İyi derecede Rusça ve Tatar-Başkurt lehçesi başta olmak üzere birçok Türk lehçesini bilen Roza Kurban’ın Tatar tarihi, edebiyatı ve dili üzerine kaleme aldığı araştırmalar bir çok dergi ve gazetede yayımlandı. Aynı zamanda çeşitli bilgi şöleni ve panellerde tebliğler de sundu. Doğu Türkistanlı önemli Türkolog İklil Kurban ile evli olan Kurban, bir çocuk annesidir.

Etkinlik adresi: Kırım Derneği Genel Merkezi Dikmen Binası,
Mürsel Uluç Mahallesi 931. Cad., No: 9, Dikmen/Ankara
Tarih: 06 Nisan 2019
Saat: 14.00

1917-1918 yılları arasında varlık gösteren İdil-Ural Devleti bayrağı
Kırım Saati – 26 Ekim 2018

Kırım Saati Haber Programı26 Ekim 2018

Опубліковано Kırım Haber Ajansı – QHA Пʼятниця, 26 жовтня 2018 р.
Yazar Roza Kurban, Kırım Haber Ajansı Türkçe Servisinin her Cuma saat 19:44’te hazırlayıp sunduğu “Kırım Saati” programı canlı yayınında.