Kırım Derneği Genel Merkezi, yeni KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'ı tebrik etti

20 Ekim 2020, 13:14

Kırım Derneği Genel Merkezi, KKTC’de cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Kırım Tatar kökenli Ersin Tatar’ı tebrik etti.

Kırım Derneği Genel Merkezi, bugün yeni KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar için bir kutlama mesajı yayımladı. Derneğin internet sitesinden yayımlanan mesajda, şunlar kaydedildi:

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yapılan demokratik seçimler neticesinde Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi Kıbrıs Türklüğünün bütün kardeş ve dost çevrelerinde sevinç uyandırmıştır. Ersin Tatar’ın Kırım Tatar kökenli olması ise Kırım’daki ve diasporadaki bütün Kırım Tatarlarında ayrı bir mutluluk ve gurura yol açmıştır.

“KIRIM TATARLARI, KIBRIS TÜRKLERİNİN DAVASINA DESTEK VERMİŞTİR”

Türk Dünyasının iki “Yeşil Ada”sının halkları olan Kırım Tatarları ve Kıbrıs Türkleri tarihten gelen soydaşlıklarının yanında, çileli tarihleriyle de birbirlerin her zaman özel bir yakınlık duymuşlardır. Merhum Rauf Denktaş’ın Cumhurbaşkanlığı sırasında Kırım Tatarlarının yanında olduğunu sözleri ve icraatlarıyla göstermesi Kırım Tatarlarının kalbinde taht kurmuştu. Öte yandan, Kırım Tatarları da kendi zor şartlarına rağmen Kıbrıs Türklerinin davasına her zaman manevî desteklerini göstermişlerdir.

“TATAR, KIBRIS TÜRKLERİNİN MÜCADELESİNDE ŞEREFLİ BİR YERİ OLAN AİLEDENDİR”

Ersin Tatar Kıbrıs Türklerinin millî mücadelesinde önemli ve şerefli yeri olan bir ailenin evlâdıdır. O aynı zamanda XIX. yüzyılda Kırım’dan göçle Kıbrıs’a yerleşmiş bir Kırım Tatar ailesinin soyundan gelmekte ve bununla iftihar ettiğini her vesileyle beyan etmektedir. Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı bu iki Türk halkının kardeşliğinin çok anlamlı bir tezahürü olmuştur. Kırım Tatarları kendi içlerinden gelen Ersin Tatar’ın Kıbrıs Türklerinin mücadelesini sürdürerek onların çoktan hak ettiği hedeflere erişmesine büyük katkı vereceğine inanmaktadır.

“KIRIM TATARLARI, KIBRIS TÜRKLERİ İLE BİRLİKTE ANILACAK”

Kırım Tatarlarının kalpleri bundan sonra da Kıbrıs Türkleriyle birlikte atacaktır. Ersin Tatar’ın bu başarısını yürekten kutluyor ve haklı davalarında ona ve sevgili kardeşlerimiz Kıbrıs Türklerine başaralılar diliyoruz.”

Ersin Tatar
Kırım Derneği Genel Merkezi
KKTC
TEBRİK
Bunlara da bakın: