Kırım Derneği Genel Merkezi, şehadetinin 102. yılında Numan Çelebicihan’ı andı

Diaspora
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Şubat 2020, 23:57
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Şubat 2020, 23:57

Kırım Derneği Genel Merkezinde, Kırım Tatar halkının millî kahramanı, I. Kurultay’ın yolbaşçısı, Kırım ve Doğu Avrupa Müslümanları Müftüsü, Kırım Tatar halkının unutulmaz lideri Numan Çelebicihan, şehadetinin 102. yıl dönümünde dualarla anıldı.

Doktor Ahmet İhsan Kırımlı Sosyal Tesisinde 22 Şubat 2020 tarihinde gerçekleşen anma programı, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Türkiye Gençlik Koordinatörü Fethi Kurtiy Şahin’in yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. Toplantı kapsamında, Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü doktora öğrencisi Ufuk Aykol, Kırım Tatar halkının istiklal mücadelesinde Numan Çelebicihan’ın yerini ve önemini anlattı. Aykol, Kırım Tatar Milli Tarihi hakkında bir de sunum gerçekleştirdi.

ŞAHİN: BU AY BİZLER İÇİN FACİALARLA DOLU BİR AY

Anma programı, Dünya Kırım Tatar Kongresi Türkiye Gençlik Koordinatörü Fethi Kurtiy Şahin’in “Bilindiği üzere bu ay bizler için facialarla dolu bir ay; 2014 yılındaki vatanımızın işgali, 102 sene evvel yine bu ayda yolbaşçımız Noman Çelebicihan Bolşeviklerce vahşice katledilerek şehit edildi ve naaşı Karadeniz’e atıldı.” ifadeleri ile yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Şahin, Çelebicihan ve Gaspıralı’nın Kırım Tatar Milli Hareketinin tavırlarını, temel taşlarını koymuş olmalarının önemini anlamanın pek mühim olduğunu belirtti ve bugün hala çalışmalarını sağlayan prensiplerin o facialardan temel aldığını kaydetti.

AYKOL’DAN GASPIRALI VE TERCÜMAN GAZETESİ VURGUSU

Toplantı kapsamında, Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü doktora öğrencisi Ufuk Aykol, Noman Çelebicihan’ın mücadeleleriyle birlikte şehadetini anlattı ve Kırım Tatar Milli Tarihi hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Aykol, sözlerine İsmail Bey Gaspıralı ile Tercüman Gazetesi’nin neşrinin Kırım Tatar aydınlanması ve Kırım Tatar Milli Hareketini başlatan bir etken olarak görüldüğünden, Tercüman’ın Numan Çelebicihan ile ilgisine de değinerek başladı.

Tercüman Gazetesi’nin Numan Çelebicihan’ın şehadetiyle ilgisini de açmamız gerekir diyen Aykol, “Tercüman 22 Nisan 1883’te neşredilmeye başlandı, 23 Şubat 1918’de şehadet nedeniyle Tercüman Gazetesinin Bolşeviklerin eline geçmemesi gayesiyle neşredilmesine son verildi. Böylece hem Numan Çelebicihan’ın hem Tercüman’ın şehadeti bir kabul görülmektedir.” dedi. Aykol, “Biz Numan Çelebicihan’ı ne kadar ansak da hep az kalacak. Ona ve yol arkadaşlarına, Kırım Tatar davasına layık olmaya çalışmalıyız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ardından, Kırım Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ömer Özel’in okuduğu dua ile Kırım Tatar halkının antlı şehidi Numan Çelebicihan, sürgün ve göç yollarında hayatını kaybeden ve 2014 yılında Rusya tarafından Kırım’ın işgalinden sonra şehit olan tüm Kırım Tatarları için dua edildi.