Kırım Kültür Günleri etkinlikleri çerçevesinde Mayre Luman Kırım Nakışlarını anlattı

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
18 Aralık 2021, 13:30
Mehmet Berk Yaltırık
18 Aralık 2021, 13:30

Kırım Derneği Genel Merkezinin düzenlediği “Kırım Kültür Günleri” etkinlikleri dolu dolu program ve katılımla devam ediyor. Kırım Kültür Günleri kapsamında Kırım Derneği Genel Merkezi’nde gerçekleşen üçüncü gün etkinliklerinde Mayre Luman Kırım Nakışlarını anlattı.

Kırım Derneği Genel Merkezi, 16-19 Aralık 2021 tarihleri arasında “Kırım Kültür Günleri” sohbet etkinlikleri üçüncü gününde devam ediyor. Mayre Luman, bugün Kırım Tatar nakışları üzerine sunum gerçekleştirdi. Kırım Tatar nakışlarının tarihi sürecine ilişkin bilgi veren Luman, 20. yüzyıldan (1900’ler) sonra bu sanatı araştıran önemli isimlerin ortaya çıktığını kaydetti.

Kırım Tatar nakış ustası Adaviye Efendiyeva hakkında da bilgi veren Mayre Luman, nakış motiflerinin anlamları ile çeşitlerini, bu geleneksel sanatın 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgünü sürecinde nasıl zarar gördüğünü aktardı. Bu önemli halk sanatının yaşatılmaya devam edişini bir mucize olarak nitelendiren Luman, Kırım Tatar nakış sanatının devam etmesi için önemli sanatçıların kıymetli işler yaptığını, bunları da araştırmalar ve çalışmaların ışığında yaptıklarını kaydetti.

Mayre Luman bu geleneksel sanat ile ilgili olarak, “Tüm zorluklara rağmen nakış sanatımız kaybolmadı, yaşamaya devam ediyor. Nakış sanatçımız mucize eseri kaybolmaktan kurtuldu, önemli hocaların kendi çabalarıyla kurduğu kurslar sayesinde sanatımız Anka kuşu gibi yeniden doğdu” ifadelerinde bulundu.