Kırım Derneği Genel Merkezi, Büyük Çerkes Sürgününün yıl dönümünü andı

20 Mayıs 2020, 23:00

Çarlık Rusya’sının yüzlerce yıllık vatanlarından kitleler halinde sürdüğü Kafkas halklarından Çerkeslerin, 21 Mayıs 1864’deki büyük göçünün ve Çarlık rejimi tarafından soykırıma uğramasının 156. yıl dönümü kaydediliyor.

Kırım Derneği Genel Merkezi, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgünü’nün 156. yıl dönümü vesilesiyle basın bildirisi yayımladı.

Yayımlanan basın açıklaması şu şekilde:

“Onlarca yıl süren işgale karşı kahramanca mücadele veren bölgenin yerli (indigenous people) halkı Çerkeslerin vatanlarından sürgüne tabi tutulmasının 156. yılında, dost ve kardeşlerimizin acısını yüreklerimizde yaşıyoruz.

Vatanımız Kırım’ın 1783’te birinci işgalinin ardından, katil Moskova idaresi Karadeniz’i ve havzasını etkisi altına almak için çalışmalarının ikinci aşaması için çalışmalara başlamıştır. Bu doğrultuda Kafkasya’yı işgal etmek ve bölgeyi Ruslaştırmak Moskova’nın birinci hedefi olmuştur. 1783’ü takip eden bir asır boyunca, Kafkasya’ya yönelen saldırılara karşı, bu coğrafyanın onurlu ve kahraman halkı Çerkesler istiklâllerini korumak için mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Bu süre zarfında başlayan göçler olduysa da 1864’ten sonra yaklaşık 1,5 milyon insan sürgüne tabi tutulmuş ve bu nüfusun neredeyse üçte biri hayatını bu süreç zarfında kaybetmiştir.

Bölgede güdülen nüfus politikalarının yarattığı hasarları tamir etmek için hiçbir çaba göstermemiş olan Moskova idaresi, bugün hala daha Kırım’da, Kafkasya’da ve kanlı çizmelerini bastığı her yerde benzer bir siyaset gütmektedir.

Bizler Kırım Tatarları olarak, benzer acılar yaşamış Çerkes halkının acılarını anlıyor ve onları haklı davalarında destekliyoruz. Bizler, biliyoruz ki, tarih Kırım Tatarlarının ve Çerkeslerin haklı zaferlerini elbet yazacaktır.

Vatanları yakın zamanda tekrar işgal edilmiş ve yok edilmek istenen Kırım Tatar halkı adına Kırım Derneği Genel Merkezi, Çerkes halkını saygı ile selamlamakta ve bu haksızlığa maruz kalarak hayatlarını kaybeden şehitleri rahmetle anmaktadır.

Çerkes kardeşlerimiz, Kırım Tatar halkı ve tüm insanlık için en büyük dileğimiz barış, hürriyet ve refah ortamının sağlanmasıdır.

Türk ve Dünya kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ÇERKES SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI
Kırım Derneği Genel Merkezi