Kırım Derneği Genel Merkezi, Büyük Çerkes Sürgününün yıl dönümünü andı

Güncel
Ozan Barış Erim
21 Mayıs 2021, 16:24
Ozan Barış Erim
21 Mayıs 2021, 16:24

Kırım Derneği Genel Merkezi, Büyük Çerkes Sürgünü’nün 157. yıl dönümü dolayısıyla bir bildiri yayımladı. Bildiride Kırım Tatarları ile Çerkeslerin yüzyıllarca yan yana yaşadığına dikkat çekilerek, “Biz Kırım Tatarlarının dileği bu yürüyüşte geçmişte olduğu gibi yine yan yana, kardeşliğimizi hatırlayarak ve kuvvetlendirerek birlikte olmaktır.” ifadelerine yer verildi.

Kırım Derneği Genel Merkezi, 21 Mayıs 1864 Büyük Çerkes Sürgününün 157. yıl dönümü dolayısıyla bir anma bildirisi yayımladı. Bildiride Kırım Tatarları ile Çerkeslerin ortak geçmişine dikkat çekilerek; ortak bir coğrafyada hayatlarını, kültürlerini, kaderlerini paylaştıkları belirtildi. Konu ile ilgili yayımlanan bildirinin tamamı şu şekilde:

“Tarihimizde ‘Büyük Çerkes Sürgünü’ olarak bilinen bu büyük facia 21 Mayıs 1864 yılında başlamıştır. Uzun süren kanlı savaşlardan sonra 1783 yılında Kırım Hanlığı’nın Rusya İmparatorluğu tarafından yok edilmesi Çerkeslerin de yaşadığı felâketlerin başlangıcı oldu. Bu tarihten itibaren on yıllarca süren kahramanlıklarla dolu bir mücadele sürecinden sonra 1864, o uğursuz yıl geldi. Çerkes vatanının Çerkessizleştirilme süreci başladı.

“KIRIM TATARLARI VE ÇERKESLER YÜZYILLARCA YAN YANA YAŞADI”

Çerkesler ve Kırım Tatarları yüzyıllarca yan yana, birlikte yaşadılar. Yan yana, ortak bir coğrafyada hayatlarını, kültürlerini, kaderlerini paylaştılar. Kırım Tatar Tarihi ile Çerkes Tarihi iç içe geçti, birini anmadan diğerini anlatabilmek imkânsız hale geldi.

Günümüzde Çerkes nüfusunun büyük bir kısmı anavatanlarından uzakta yaşamakta ve tıpkı Kırım Tatarları gibi kültürlerini ve dillerini muhafaza edebilmek gayreti içerisindeler. Onlar da tıpkı Kırım Tatarları gibi geleceklerini Vatandaki kardeşleriyle kurabilmek çabasıyla bir yol yürümekteler. Biz Kırım Tatarlarının dileği bu yürüyüşte geçmişte olduğu gibi yine yan yana, kardeşliğimizi hatırlayarak ve kuvvetlendirerek birlikte olmaktır.

“ORTAK ACILAR YAŞADIK”

Vatanlarımızı işgal eden, aynı saldırgan, sömürgeci, asimilasyoncu devletin karşısında bu halkların yaşama, var olma mücadelelerinin büyüyerek, kuvvetlenerek devam etmesi ise en büyük arzumuzdur.

Birbirine çok benzeyen ortak tarihi ve ortak acıları yaşadığımız Çerkes Halkının Büyük Sürgünü’nün 157. yıl dönümünde sürgün kurbanlarının ve vatan mücadelesinde hayatlarını kaybeden şehitlerin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, Allah’tan rahmet diliyoruz.”