Kırım Derneği Bursa Şubesinin katkılarıyla hazırlanan Kırım Tatarca ders kitabı çıktı

Diaspora
qha muhabir
22 Mart 2022, 14:05
qha muhabir
22 Mart 2022, 14:05

Kırım Tatarca’nın gelecek nesillere aktarılması ve yaşaması amacıyla ana dili Türkiye Türkçesi olanlar için hazırlanan Kırım Tatarca Ders Kitabı yayımlandı. Ders kitabı, Latin alfabesi ile hazırlandı.

Bursa’da akademisyen Şemsiye Satı tarafından hazırlanan Kırım Tatarca Ders Kitabı yayımlandı. Bursa’da bulunan Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi eski Öğretim Üyesi Şemsiye Satı tarafından hazırlanan kitap, Kırım Derneği Bursa Şubesinin katkıları ve Emel Kırım Vakfının desteğiyle yayıma hazırlandı. Kırım Tatarca Ders Kitabı, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi’nin düzenlediği Kırım Tatarca dil kursları için hazırlanan ders notları temelinde düzenlendi.

QIRIMTATARCA DERS KİTABI YAYINLANDI – Emel KIRIM VAKFI

Eserin basıma hazır olmasının ardından Kırım Derneği Bursa Şubesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İşgalin sürdüğü Kırım’da ve binlerce soydaşımızın yaşadığı savaşın hüküm sürdüğü Ukrayna’daki kötü haberlerin geldiği şu günlerde ,Nevruz Bayramı’nda denk, hepimize iyi gelmesini dilediğimiz, çok uzun bir hazırlıktan sonra artık yayında bir “QIRIM TATARCA DERS KİTABI” mız var.Güzel dilimiz Kırım Tatarca’nın yaşaması, hep var olması ve gelecek nesillerimize aktarılıp hep konuşulan bir dil olması en büyük temennimizdir. Ana dili Türkiye Türkçesi olanlar için hazırlanan bu kitap 28 ders içermektedir. Kırım Tatar dilinde anlama, konuşma ve yazma becerilerini geliştirilmesi için ödevler, diyalog ve metinler hazırlanmıştır.Kitabın hazırlık süreçlerini de anlatan Önsöz’ünde yer alan bölümü aşağıda paylaşıyoruz. “Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Bursa Şubesi 2014 yılından itibaren Kırım Tatar Dili Kursları düzenlenmeye başlamıştır. Bu kurslar Bursa’da bulunan Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi Eski Öğretim Üyesi Sayın Şemsiye Satı tarafından Derneğimizde sınıf ortamında dersler şeklinde yapılmaya başlanmıştı. İlk düzenlediğimiz derslerden sonra kursiyerlerimizin Kırım Tatarca’yı öğrenme heyecanı dalga dalga arttı ve derslerimiz kamuoyunda duyuldukça birbirinin peşi sıra kurslar açmaya başladık. Derslerimizde sadece dilbilgisi değil, Kırım ve Kırım Tatarları hakkında çeşitli kültürel, tarihî ve güncel bilgileri de paylaştık. Kurslarımızın 5. yılında, 2020’nin Mart ayında tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 küresel salgınından ötürü derslerimiz artık internet platformları üzerinden yapılmaya başlandı. Gerek yüz yüze gerekse internet üzerinden kurslarımıza katılanlar ve kurslar yapılmaya başlanmadan önce bile Kırım Tatarca öğrenmeye istekli olan herkesçe bu sahadaki basılı eğitim malzemesi eksikliği hissediliyordu. Bu boşluğu doldurabilmek amacıyla hocamızın derin akademik kariyerinden ve kurslarda zaman içerisinde hazırlanan materyallerden faydalanarak bir ders kitabı yayınlanması fikri ortaya çıktı. Elinizdeki bu kitabın Türkiye’de Kırım Tatar Latin alfabesiyle Türkçe yayınlanan ilk ders kitabı olmasının, böyle bir yayının çıkışını bekleyen herkes için memnun edici bir başlangıç olacağına inanıyoruz. Kitabın hazırlanmasında içerik, hazırlık ve teknik konularda çok büyük destek veren Emel Kırım Vakfı Üyesi Sn. Özgür Karahan’a, kitap kapağımızı tasarlayan Haluk Karahan’a, Kırım Tatarca çevrimiçi kurslarımız ve kitap konusunda hep desteğini gördüğümüz Sn. Ahmet Buhari’ye, kurslarımız-da yer alan hocalarımıza ve tüm kursiyerlerimize teşekkürlerimizi sunarız. “

Kitapyurdu.com – Doğrudan Yayıncılık sistemi ile yayında olan kitabı şu linkten temin edebilirsiniz.