Kırım Derneği Bursa Şubesi, sürgün şehitlerini dualarla andı

15 Mayıs 2020, 23:46

Kırım Derneği Bursa Şubesi, Kırım Tatarlarının Vatan Kırım’dan koparılışının 76. yıl dönümünde, Sovyet rejiminin zulmüne maruz kalan ve sürgünde hayatını kaybeden Kırım Tatarlarını dualarla andı.

Anma programı, yeni tip koronavirüs salgını kapsamında uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle 15 Mayıs 2020 günü Bursa Yenimahalle’deki Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Parkı’nda gerçekleşti.

Programın videosu Kırım Derneği Bursa Şubesi tarafından paylaşıldı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

18 MAYIS 1944
Kırım Derneği Bursa Şubesi
Kırım Tatar sürgünü ve soykırımı
Bunlara da bakın: