Kırım Dayanışması'ndan çağrı: Sivil gazetecilerin sesini duyun!

Haberler
Anife Bilal
03 Nisan 2019, 19:58
Anife Bilal
03 Nisan 2019, 19:58

Kırım Dayanışması teşkilatı, Rus işgali altındaki Kırım’da sivil gazetecilerin baskıya uğraması ile ilgili açıklama yayımladı.

Basın kuruluşlarına ve insan hakları savunuculara seslenen Kırım Dayanışması aktivistleri işgal edilen yarımadada baskılara maruz kalan sivil gazetecilere destek verme çağrısında bulundu.

Facebook üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ukrayna’ya, bağımsız Rusya ve uluslararası basın kuruluşlarına, insan hakları örgütlerine zulüm ve baskıların kurbanları durumuna düşen meslektaşlarına destek vermeye; onları gazeteciler birliklerine dahil etmeye ve onlardan “sivil gazeteciler” ve “belgeselciler” olarak bahsetmeye davet ediyoruz. Bu insanların çektikleri video, audio kayıtları ve tuttukları raporlar sadece bilgi kaynağı değil, aynı zamanda Kırım’daki sistematik baskıların belgelenmesidir. Ayrıca sivil gazetecilere destek vermek için  tüm profesyonel gazeteci birliklerinin ve örgütlerin elindeki tüm koruma mekanizmalarını kullanmaya çağırıyoruz.”

İnsan hakları savunucularından işgal edilen Kırım’da sivil gazetecilere yönelik uygulanan baskılar ile vakalar hakkında bilgi yayma ve yarımadadaki durumun izlemesini arttırmalarını isteyen teşkilat, “Bağımsız medya ve sivil gazetecilere karşı sistematik uygulanan baskıları durdurmak, insan hakları örgütlerinin Kırım ve Rusya’da yargılanan sivil gazetecilerin mahkeme sürecini izlemelerini sağlamak için söz konusu baskı eylemleri hakkında bilgi vermek amacıyla (ilgili kuruluşları) uluslararası örgütlere başvurmaya davet ediyoruz.” denildi.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI TAM GAZ DEVAM EDİYOR

“27 Mart’ta evlerine baskın yapılan Kırım Tatarları Kırım Dayanışması sivil teşkilatı üyeleriydi. Söz konusu aktivistler işgal edilen Kırım’daki baskıları hakkında bilgi yayıyordu…”

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.