“Kırım’dan sözde milletvekillerinin Rusya’nın AKPM heyetine alınması, Ukrayna için kırmızı çizgi”

30 Eylül 2019, 14:48

Ukrayna için Rusya’nın Avrupa Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ne (AKPM) geri alınması durumu ile ilgili kırmızı çizgi Rus heyetine işgal edilen Kırım’dan seçilen sözde milletvekillerinin eklenmesi olacak.

Ukrayna yeni AKPM Heyeti Başkanı Yelizaveta Yasko konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Maalesef Rus işgali altındaki Kırım’dan “seçilen milletvekillerinin” AKPM çalışmalarına katılması tehlikesi bulunuyor. Bu şimdi veya daha sonraki aylarda da gerçekleşebilir. Bunu engellemek için farklı devlet ve enstitüleriyle çalışmalıyız. İnsan hakları örgütleri de bu yönde çalışıyor. Bunun çok tehlikeli ve kabul edilemez olduğunu anlatmalıyız. Böyle bir şey yaşanırsa bu korkunç olacak. Ukrayna için kırmızı çizgi olacak.” diye kaydetti.

Ukrayna heyetinin AKRM’de Rusya’ya karşı koymak için birkaç plan ve senaryo hazırladığını belirten Yasko, “Bir yalnız değiliz. Sadece formatımızı genişletmeliyiz. Söylediğim şey bizi destekleyen heyetlerle ortak görüşü dile getirmemizi öngörüyor. Bu sadece Ukrayna’nın sesi olmayacak, adaletin sesi olacak.” dedi.

RUSYA’NIN AKPM’YE GERİ DÖNME SÜRECİ

Bilindiği üzere, AKPM’nin yaptırım uygulama prosedürünü iptal ederek, Rusya’nın AKPM’ye geri dönmesini sağlayan karar, 24 Haziran’ı 25 Haziran’a bağlayan gece, Avrupalı milletvekilleri tarafından kabul edilmişti.

Karar için; 118 milletvekili “evet”, 62 milletvekili “hayır” ve 10 milletvekili ise çekimser oy kullanmıştı.

AKMP
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: