Kırım’daki yetimhanede skandal

Haberler
Zera Kırımlı
24 Ağustos 2020, 18:02
Zera Kırımlı
24 Ağustos 2020, 18:02

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Akmescit (Simferopol) kentinde, sadece merkezi sinir sistemi bozuklukları ve zihinsel bozuklukları olan çocukların kabul edildiği Yoloçka isimli yetimhanede çocukların aç ve bakımsız bırakıldığı ortaya çıktı.

YETİMHANEDEN HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ

Neredeyse doğduğundan beri ilgili yetimhanede tutulan çocuğu evlat edinen Olga Kramnaya, sosyal medya hesabından konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 2 yaşında olan çocuğun boyunun 74 santimetre (cm) ve kilosunun sadece 6,1 kilogram (kg) olduğunu bildirdi. Çocuğu evlat edinmek için 10 ay boyunca gerekli belgeleri topladığını anlatan Kramnaya, 18 Ağustos 2020 tarihinde çocuğu yetimhaneden alarak onu direkt hastaneye götürdüğünü bildirdi.

DOKTORLAR HASTANEYE YATIRMA KARARI ALDI

Doktorlar çocuğa; kafatası deformasyonu, fistül, hayati tehlikeyi oluşturan beslenme yetersizliği, dehidrasyon ve raşitizm tanıları koydu. Aşırı zayıf ve güçsüz olan 2 yaşındaki çocuğun; oturamadığı, yürüyemediği, yemek yiyemediği belirtildi. Doktorlar çocuğu gördükten sonra onu hastaneye yatırma ve gözetim altına alma kararı aldı. Ancak çocuk çok zayıf olduğu için ilk günlerde ondan tahlil için kan bile alınamadığı belirtildi. Şu an çocuğun sindirim sisteminin çalışmaya başladığı ancak durumu çok zayıf olduğundan tedavi sürecinin yavaş ilerlediği kaydedildi.

YETİMHANE DENETLENMİYOR

Kırım’ın sözde Soruşturma Komitesinin olayla ilgili soruşturma başlattığı ifade edildi. Öte yandan ilgili olaya dikkat çeken aktivistler, Yoloçka özel yetimhanesinde tutulan başka çocukların da benzer sorunlar yaşadığını ve ilgili kurumun yetkililer tarafından denetlenmediğini bildirdi.