"Kırım'daki su sorununu işgalci Rusya'nın kendisi çözmeli"

Güncel
Anife Bilal
10 Temmuz 2019, 15:55
Anife Bilal
10 Temmuz 2019, 15:55

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, işgalci ülke Rusya’nın işgal ettiği Kırım yarımadasındaki ekonomik sorunları kendi başına çözmesi gerektiğini ifade etti.

Herson’da “Kırım Evi Kalpleri Birleştiriyor” kültür ve sosyal projesi çerçevesinde düzenlenen tartışma panelinde konuşan Korineviç, “İşgalci ülke işgal ettiği bölgedeki ekonomik faaliyetlerle ilgili sorunları kendi kendine çözmeli. Biz işgalci ülkeyi Kırım’a davet etmedik.” diye kaydederek Kırım’ın su sorunu gibi “mevsimsel” sorunların Ukrayna’nın ilgili kurumları yarımadanın işgalden kurtarma stratejisini hazırladıkları zaman ortadan kalkacağını belirtti.

Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Yusuf Kurkçi, devletin işgal edilen bölgelerle ilgili politikasını belirleyen devlet kurumunun İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakanlığı olduğunu vurgulayarak Kırım için su, elektrik ve benzer konuların söz konusu sorunlarla alakası olmayan insanlar tarafından değil, bu konulardan sorumlu olan Bakanlığın görevlileri tarafından beyan edilmesi gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Ekonomiden Sorumlu Danışmanı Daniil Getmantsev, Ukrayna’dan işgal edilen Kırım’a sağlanan tatlı suyun kesilmesini “yıkıcı bir adım” olarak nitelendirmişti.