Kırım'daki siyasi tutsakları ve yurttaş gazetecileri konu alan belgesel, Avrupa'da gösterilecek

Güncel
E. K.
07 Temmuz 2021, 13:27
E. K.
07 Temmuz 2021, 13:27

Rus işgali altında bulunan Kırım’daki siyasi tutsaklar ve yurttaş gazeteciler hakkında çekilen belgesel film, Varşova ve Berlin’de gösterilecek. Proje, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Ukrain Enstitüsü tarafından hazırlanıyor.

Rus işgalinde bulunan Kırım’daki siyasi tutsaklar ve yurttaş gazetecileri konu alan belgesel, Varşova ve Berlin’de gösterilecek. Kırım’daki siyasi tutsakları konu alan belgesel film projesi, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Ukrain Enstitüsü öncülüğünde hayata geçirilecek.

KIRIM’DA ALIKONULAN SİYASİ TUTSAKLARI KONU ALAN BELGESEL FİLM PROJESİ

Ukrain Enstitüsü Müdürü Volodımır Şeiko, “Kırım. Sabah Saat 5.00” isimli belgesel projesinin işgal altındaki Kırım konusuna dikkat çekeceğini ifade etti. Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de yapılan “Ukrayna 30. Uluslararası Siyaset” forumunda konuşan Şeiko, projenin Ukrain Enstitüsü ve Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlandığını bildirdi.

Konu ile ilgili Suspilne.Krım televizyonuna konuşan Şeiko, “Ukraynalı oyun yazarları Natalka Vorojbıt, Anastasiya Kosodiy ve Albert Sardaryan’ın yardımıyla, siyasi tutsakların, ailelerinin, avukatlarının ve savunucularının kaderi hakkında yurtdışında tiyatrolarda ve çeşitli insan hakları merkezlerinde yaygın olarak gösterileceğini umduğumuz bir belgesel hazırladık. Belgeselin bu yıl Varşova ve Berlin’de gösterilmesi planlanıyor ve prömiyeri Kıyiv’de yapılacak. Böyle bir projenin sanat kurumları ve sivil toplum aracılığıyla bu konuya dikkat çekeceğini ve bu konuda dünyada geniş bir savunuculuk kampanyası oluşturacağını umuyoruz.” dedi.