Kırım'daki Rus işgalcilerden yabancı heyet iddiası

29 Eylül 2019, 14:29

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kremlin’e bağlı sözde yönetimi, ABD ve Almanya dahil olmak üzere Batılı ülkelerden 22 yabancının yarımadaya ziyaret düzenlediğini duyurdu.

Gazetecilere açıklama yapan Sözde Kırım Parlamentosu Milliyetlerarası İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı, Kırım Alman Ulusal Kültürel Özerklik Başkanı Yuriy Gempel, “Heyet Kırım’a 29 Eylül 2019’da geliyor. Heyet Norveç, Belçika, Hollanda, ABD, Almanya vatandaşları olan 22 kişiden oluşuyor. Ziyaretlerinin amacı halk diplomasisi konusundaki ilişkileri güçlendirmek. Ziyaretleri 6 Ekim 2019’a kadar devam edecek.” iddiasında bulundu.

İşgalci yetkilinin açıklamasına göre yabancı heyet Akyar’da (Sivastopol) düzenlenecek bir dizi etkinliği, Artek çocuk kampını, Kezlev ve Yalta’yı ziyaret edecek. 

Rusya yönetiminin Kırım’ın işgalini meşrulaştırmak adına propaganda mahiyetinde çeşitli atılımlar gerçekleştirdiği biliniyor. İşgali meşrulaştırmak için sık sık yasa dışı ziyaretlerle politikacıları ve sanatçıları yarımadaya getirerek propaganda faaliyeti yürütmeye devam ediyor.

ZİYARETLER UKRAYNA’DAN İZİN ALINARAK GERÇEKLEŞTİRİLMELİ

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ardından Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da bulunan deniz limanları ve hava limanlarını ulaşıma kapatmıştı. İşgalciler tarafından yasa dışı olarak kullanılan söz konusu sınır kapıları üzerinden Kırım’a yapılan ziyaretler yasa dışı olarak kabul ediliyor.

Ukrayna yasalarına göre, ülkenin işgal edilen bölgelerine giriş çıkışların, ancak Ukrayna’nın kontrolü altında olan kontrol noktaları üzerinden, Ukrayna yönetiminin izni alınarak gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ukrayna’nın ilgili yasalarına uymayan yabancı vatandaşların aleyhine kişisel yaptırım uygulanarak ülkeye girişleri yasaklanıyor.

Kırım
yasa dışı ziyaret