Kırım’daki limanlarda yüzlerce kişi işten çıkarılıyor

14 Şubat 2020, 17:31

Rus işgali altındaki Kırım’da yüzlerce liman çalışanı işten çıkarılıyor.

 “Kırım Limanları” şirketinin sözde yönetimi işten çıkarmaların nedeninin Rus işgali altındaki Kırım’a yönelik uygulanan yaptırımlar olduğunu açıkladı.  Uygulanan yaptırımlar nedeniyle Kırım’daki limanlara giren gemi sayısının ve malların aktarılması ile ilgili operasyonların ciddi şekilde azaldığı belirtildi.

Kremlin kontrolündeki Krım24 televizyon kanalı, şirketin birkaç yüz kişinin işine son vermeyi planladığını duyurdu. Rus basınına konuşan şirket “müdürü” Denis Dvorniçenko, “Bu ilk işten çıkarma değil. Bu kez toplu nitelik taşıyor. Tam olarak kaç kişinin işten çıkarılacağını söylemek henüz mümkün değil. Organizasyon yapısını optimize ediyoruz; tarihsel olarak Kerç’te birkaç şube vardı. Bu optimizasyon, kurumsal yönetim konularına daha yumuşak bir yaklaşım sağlar. Bununla birlikte, işten çıkarılmanın bir şehirde yaklaşık 400 kişiyi etkileyeceği tahmin ediliyor.” dedi.

RUS İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA KIRIM’DAKİ LİMANLARI KAPATTI

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinden sonra Ukrayna Devlet Deniz ve Nehir Ulaştırma Müfettişliği, Ukrayna’nın Kırım’da bulunan Kezlev, Kerç, Akyar, Kefe ve Yalta’daki limanlarını uluslararası trafiğe kapattı. Ardından Ukrayna Bakanlar Kurulu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bulunan Sivastopol, Kezlev (Yevpatoriya), Yalta, Kefe (Feodosiya) ve Kerç limanlarını, yabancı gemilere açık limanlar listesinden çıkardı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun, Kırım’ın Rusya tarafından işgalini tanımamasına ilişkin bildiriyi kabul ettiği biliniyordu. Bu kararın ardından, ulaştırma şirketlerinin işgal edilen yarımadaya uçak veya gemi seferi düzenlemesi yasaklanmıştı. Uluslararası normlar ve Ukrayna mevzuatı gereğince, söz konusu kuralların ihlal edilmesi durumunda, ulaştırma aracına el koyma ve şirkete uluslararası sefer düzenleme yasağı gibi ciddi yaptırımlar uygulanıyor.

Bunlara da bakın: