Kırım’daki kültürel mirasın yok edilmesi: Ukrayna, işgalci yönetimin işlediği suçları Uluslararası Ceza Mahkemesine bildirdi

Haberler
Anife Bilal
12 Ağustos 2021, 18:30
Anife Bilal
12 Ağustos 2021, 18:30

Ukrayna Başsavcılığı, Uluslararası Ceza Mahkemesine işgal altında bulunan Kırım’daki kültür varlıklarına karşı işlenen suçları bildiren bir mektup daha hazırladığını duyurdu. Ukrayna Başsavcısı Irına Venediktova, yaptığı açıklamada, “İnsanlığın kültürel mirasının eşsiz nesnelerinin yok edilmesi, bir insanın hayatından yoksun bırakılması ile eşdeğer geri dönüşü olmayan bir suçtur.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna, Uluslararası Ceza Mahkemesine işgalci Rus yönetiminin Kırım’da işlediği suçları bildirmeye devam ediyor. Ukrayna Başsavcılığının, Uluslararası Ceza Mahkemesine işgal altında bulunan Kırım’daki kültür varlıklarına karşı işlenen suçları bildiren bilgilendirme mektubunu hazırladığı aktarıldı. Ukrayna Başsavcısı Irına Venediktova, bugün, yaptığı yazılı açıklamada, “Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılık Ofisine, geçici işgal altında bulunan Kırım Yarımadası’ndaki kültür varlıklarına karşı işlenen savaş suçlarına dair sıradaki bilgilendirme mektubunu gönderiyoruz.” diye duyurdu.

“KIRIM VE AKYAR’DAKİ KÜLTÜR VARLIKLARI UKRAYNA’NIN MALIDIR”

Ukrayna Başsavcılığının, insancıl ve uluslararası ceza hukuku uzmanları ile birlikte büyük ölçüde kültürel miras varlıklarına el konulmasına ve yok edilmesine dair çok sayıda kanıt topladığını belirten Başsavcı, “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar kentindeki müzelerde bulunan kültür varlıkları ve söz konusu topraklarda bulunan kültürel miras Ukrayna devletinin malıdır, ulusal kültürel mirasın ayrılmaz bir parçasıdır ayrıca hem ulusal mevzuat hem de uluslararası hukuk tarafından korunmaktadır. İnsanlığın kültürel mirasının eşsiz ögelerinin yok edilmesi, bir insanın hayatından yoksun bırakılması ile eşdeğer geri dönüşü olmayan bir suçtur. Çünkü bir halkın varlığına son vermenin yollarından biri de kültürünü ve tarihini yok etmektir. Bunlar ince konular ama devletimizin öz kimliği için çok önemliler. Bu varlıkların kamulaştırılması ve yok edilmesine ilişkin kanıtları, yakın gelecekte başlayacağını umduğumuz soruşturmasına dahil etmesi için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mektupta Hersones, Hansaray, Çufut Kale, Kefe’deki (Feodosya) Rıhtım Kulesi, Konstantin Kulesi ve birçok diğer kültür varlıklarının yok edilmesine, işgalci yönetimin yarımadada yürüttüğü yasa dışı kazılara ve kültür varlıklarının Kırım’ın dışına çıkarılmasına dair kanıtlar toplandığı belirtildi.

RUSYA, KIRIM’IN KÜLTÜREL MİRASINI YOK ETMEYE ÇALIŞIYOR

Bilindiği gibi, Kırım’ı işgal ettikten sonra Rusya yarımadadaki kültür mirası çalmaya ve yok etmeye başladı. Sözde restorasyon kılıfı altında yapılan tahrifat zaman zaman gündeme getiriliyor. Ukrayna uzun süredir bu barbarlıkla mücadele etmeye çalışıyor.  

Rusya’nın ayrıca, işgal altındaki Kırım’da bulunan ve Ukrayna’ya ait olan kültürel objelerini kendi adına UNESCO Dünya Mirası Listesine eklemek için başvuru yapmaya hazırlandığı bildirilmişti.

UNESCO RAPORU: “KIRIM’DAKİ DURUM KÖTÜLEŞMEYE DEVAM EDİYOR”

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Audrey Azoulay, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da eğitim, bilim, kültür, bilgi yayma ve medyanın işleyişi alanlarındaki durum ile ilgili yeni raporunu yayımladı.  Raporda, işgal altındaki Kırım’da örgütün tüm yetki alanlarındaki durumun kötüleşmeye devam ettiği vurgulandı.

Ocak 2021’de Ukrayna’nın, Rus işgali altında bulunan 175 anıtı, ulusal kültürel mirası listesine dahil ettiği bildirilmişti. Kırım Tatar mimarisinin dünyadaki tek örneği olan Hansaray da listede yerini almıştı.