Kırım'daki koronavirüs vaka sayıları artıyor

Haberler
Anife Bilal
11 Aralık 2020, 23:04
Anife Bilal
11 Aralık 2020, 23:04

Rus işgali altındaki Kırım’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Kırım’ın işgalci yönetimi yarımadada son bir günde 400’e yakın yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Kırım’ın işgalci yönetiminden bugün yapılan açıklamaya göre, yarımadada son bir günde 379 yeni koronavirüs vakası tespit edildi ve 12 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

TOPLAM VAKA SAYISI 23 BİNİ AŞTI

İşgalcilerin açıkladığı istatistiklere göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 23 bin 392 Kovid-19 vakası tespit edildi ve 526 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

AĞUSTOS AYINA KIYASLA VAKA SAYISI 13 KAT ARTTI

Bilindiği gibi, yarımadada yasa dışı faaliyet gösteren Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) sözde Kırım Müdürlüğü Başkanı Natalya Penkovskaya 9 Aralık 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, ağustos ayı ile kıyasla aralık ayında Kovid-19 hasta sayısının 13 kat arttığını bildirmişti.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

İnsan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil toplum aktivistleri, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüse yakalanan kişilerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığını duyurdu. Aktivistler ayrıca işgalcilerin Kovid-19 nedeniyle vefat edenlerin gerçek sayısını gizlediğine dikkat çekiyor.