Kırım'daki işgalci savcılıktan Kırımoğlu'nun kardeşine "aşırılık" uyarısı

Haberler
Elvina Khalilova
21 Şubat 2020, 10:28
Elvina Khalilova
21 Şubat 2020, 10:28

Kırım Tatarı Milli Hareketi emektarlarından, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun kız kardeşi Dilara Seytveliyeva’ya, işgal edilen Kırım’ın sözde Bahçesaray Bölge Savcılığı tarafından “aşırılık” iddiasıyla uyarı mesajı gönderildi.

İşgalciler tarafından gönderilen metinde “Meclis taraftarları, 23 Şubat -26 Şubat tarihleri arasında Bahçesaray bölgesinde Kırım’daki durumu istikrarsızlaştırmaya yönelik yasa dışı kampanyalar hazırlamakta. ‘Rus işgaline Kırım Tatar direniş günü’ ve İlk Kırım Müftüsü Noman Çelebicihan’ın ölümünün yıl dönümünde düzenlenecek olan eylemlerde aşırıcılık ve milliyetçilik sembolleri kullanılacak.” iddialarına yer verildi.

SEYTVELİYEVA, UYARI HAKKINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

İşgalciler, Dilara Seytveliyeva’yı, hazırlanan kampanyaların organizatörü olduğunu iddia ediyor. Söz konusu uyarıda, Seytveliya’ya yöneltilen taleplerin yerine getirilmesi dikte ediliyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Seytveliyeva, “Sık sık Kıyiv’de olmak zorundayım. Ama, bu kez döndüğümde, evimde vatandaşlarımızı bir araya getirip, yetenekli Kırım Tatar şairleri Seyare Kökçe ve Maye Safet ile görüşme düzenledik. Bunu yasa dışı bir faaliyet olarak görüyorlar sanırım. Bir tanıdığım da bir kaç kez böyle uyarı almış.” ifadelerini kullandı.