Kırım'daki insan hakları ihlalleri yeni merkezde kayıt altına alınacak

09 Kasım 2020, 13:02

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksiy Reznikov, Kırım’daki insan hakları ihlallerinin kayıt altına alınacağı yeni bir merkezin kurulacağını bildirdi. 7 Kasım 2020 tarihinde açıklama yapan Reznikov, “İnsanlar, haklarının ihlalinin tazmin edilmesi için tüm uluslararası mahkemelerde dava açabilecek.” dedi.

Azatlık Radyosu’na açıklamalarda bulunan Ukrayna Başbakan Yardımcısı Reznikov, Rus işgalindeki Kırım’daki insan hakları ihlallerinin kaydedileceği bir merkezin kurulacağını duyurdu. Reznikov, merkezin Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı bünyesinde kurulacağını belirtti.

KIRIM’DAKİ HAK İHLALLERİNİ KAYDEDECEK YENİ BİR MERKEZ KURULUYOR

Merkez hakkında ayrıntıları paylaşan Oleksiy Reznikov, “Bakanlığımızın ‘şemsiyesi’ altında, suçların kaydedilmesiyle ilgilenen Ukrayna Başsavcılığı ile birlikte insan hakları ihlallerini kayıt altına almak için bir merkez oluşturuyoruz. Ceza Kanunu kapsamı dışında olan başka insan hakları ihlalleri de var. Bütün bunlar birikiyor. Ve ilk fırsat penceresi açılır açılmaz kullanılabilecek bir veri tabanı olacak. İnsanlar, haklarının ihlalinin tazmin edilmesi için tüm uluslararası mahkemelerde dava açabilecek. Çocuklarımızın yabancı bir devletin ordusuna alınması başta olmak üzere herhangi bir ihlal insancıl hukuk ihlalidir. Çok fazla vaka var. Hepsini kaydediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun 75. oturumunda, 3 Kasım 2020 tarihinde, işgal edilen Kırım’daki insan hakları durumunun ele alındığı bildirilmişti. Etkinlikte yaptığı konuşmada yarımadadaki insan hakları ihlallerine dikkat çeken Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Rus işgalci yönetiminin Kırım’ı korku yarımadasına dönüştürdüğünü vurgulamıştı.

insan hakları ihlalleri
Kırım'ın işgali
Rus baskısı
Bunlara da bakın: