Kırım'daki baskılar UNESCO'da dile getirildi

Haberler
Ömer Cihad Kaya
25 Eylül 2019, 13:32
Ömer Cihad Kaya
25 Eylül 2019, 13:32

Ukrayna’nın Paris Büyükelçisi Oleg Şamşur (Oleh Shamshur), UNESCO’nun 23 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda, işgal altındaki Kırım’da yaşanan insan hakları ihlallerini ve yarımadadaki Rus işgalinin boyutlarını dile getirdi.

UNESCO’da Ukrayna adına Daimi Temsilcilik görevini yürüten Şamşur, UNESCO Gözlemcileri 9. toplantısında, Ukrayna’nın işgal altında bulunan toprakları Kırım ve Sivastopol’deki insan hakları ihlallerini aktardı.

UNESCO, KIRIM’A İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ GÖNDERMELİ

Oleg Şamşur, toplantının organize edilmesinde emeği geçen UNESCO Sekreteryası başta olmak üzere; BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi, AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi, Uluslararası Af Örgütü ve ICOMOS’a teşekkürlerini bildirdi.

Rus işgali altındaki Kırım’da insan hakları izleme örgütünün incelemelerine izin verilmediğini aktaran Ukrayna’nın UNESCO Daimi Temsilcisi, UNESCO’nun bu yöndeki çalışmalarını ve yarımadaya Sekreterya uzmanlarının gerçekleştirmeyi planladıkları ziyareti memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

BM GENEL KURULUNDA UKRAYNA RAPORUNUN DESTEKLENMESİNİ HATIRLATTI

Konuşmasında, BM Genel Kurulunun 74. oturumunda 40 ülke tarafından desteklenen raporu da hatırlatan Shamsur, raporda geçen insan hakları ihlallerinin daha da ağırlaşarak devam ettiğini vurguladı. Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da işlediği ağır insan hakları ihlallerinin ayrıntılarını; UNESCO temsilcileri ile paylaşan Büyükelçi, yarımadada yaşanan ihlal, baskı ve şiddet olaylarını dile getirdi.

UNESCO Ukrayna Temsilcisi, işgal altındaki Kırım’da; yaşam hakkı, din ve vicdan özgürlüğü, adil yargılanma hakkı gibi başlıklar başta olmak üzere; Temel Hak ve Hürriyetlerin tamamının kısıtlandığını ifade etti.

İŞGAL ATINDAKİ KIRIM’DA TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLER TEHDİT ALTINDA!

Büyükelçi, anadilde eğitim hakkı, kimlik ve kültürlerini yaşama ve yaşatma noktasında Kırım Tatar halkına ciddi baskılar uygulandığını vurguladı. Konuşmasında, Rusya Federasyonunun işgal ettiği Kırım’da özellikle Kırım Tatarları ve Ukraynalı gazeteciler ve insan hakları savunucularına sistematik taciz ve baskılarda bulunduğunu ifade etti.

Ukrayna ve Rusya arasında gerçekleşen esir değişimine rağmen; işgal altındaki Kırım ve Rus hapishanelerinde halen Büyük bir kısmı Kırım Tatarı olan 86 siyasi tutsağın bulunduğu dile getirdi. Bu kişilerin, “terörizm, aşırıcılık ve sabotaj” gibi çeşitli bahanelerle gözaltına alındığı hatırlatıldı.

YARIMADADA KIRIM TATAR HALKINA YÖNELİK İHLALLER…

Öte yandan, yarımada da barışçıl protestoların işgal güçlerince tamamen yasaklandığı ve Kırım Tatar halkının 1944 yılında sürgün ve soykırıma uğramasını anmalarının ve Kırım Tatar Milli Meclisinin yasaklandığı da vurgulandı.

Ayrıca, Kırım’daki Rusya merkezli olmayan medya kuruluşlarının neredeyse tamamının kapatılarak medya özgürlüğü noktasında da ciddi sorunların olduğu ifade edildi. Konuşmada, Kırım’da kültürel mirasın işgalcilerce bilinçli bir şekilde tahrip edildiği ve yasa dışı kazılarla Kırım Yarımadasındaki kültürel ve arkeolojik ögelerin yasa dışı bir şekilde kaçırıldığı da hatırlatıldı.

Büyükelçi, tüm bu ağır insan hakları ihlallerinin aciliyet gerektiren bir şekilde son bulmasını vurgularken; işgalci Rusya’nın uluslararası insan hakları izleme örgütlerinin Kırım’a girişini engellediğini de ifade etti.