Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva: İşgalcilerin alıkoyduğu insanların bazıları sağ kurtulamıyor

Güvenlik
Anife Bilal
15 Haziran 2022, 13:35
Anife Bilal
15 Haziran 2022, 13:35

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Danimarka ve İsviçre Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcilikleri tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferansta Taşeva, Rus işgal güçlerinin, Kırım ve Herson bölgesinde Ukrayna vatandaşlarına karşı uyguladığı baskıları anlattı.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilci Tamila Taşeva, AGİT’te dönem başkanlığı yapan Polonya’nın ve Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi’nin (ODIHR) desteğiyle Danimarka ve İsviçre AGİT Daimi Temsilcilikleri tarafından, 13 Haziran’da düzenlenen konferansa çevrimiçi olarak katılarak işgal altında bulunan Kırım, Herson ve Zaporijjya bölgelerindeki durumu anlattı. Konuya ilişkin, Kırım Temsilciliğinden yapılan açıklamada, Temsilci Taşeva, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal ederek Rusya’ya karşı savaş başlattığını hatırlattı.

Yapılan açıklamada, “O zamandan (2014) beri, Kırım Tatarları başta olmak üzere işgal altında bulunan Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşları için işkence ve diğer zalim, insanlık dışı muamele günlük bir gerçeklik haline geldi. Düzinelerce suç kaydedildi, bunların hiçbiri işgal yönetimleri tarafından gerektiği gibi soruşturulmadı ve sorumluları bulunamadı.” denildi.

“HERSON’DAKİ İŞKENCEHANELERDE 600’DAN FAZLA KİŞİ ALIKONULUYOR”

24 Şubat 2022’den sonra Rusya’nın insanlık dışı muamele uygulamasını, kontrol altına aldığı Herson ve Zaporijjya bölgelerine genişlettiğine dikkat çekilerek, “Bugün, saldırgan ülke Herson’daki işkencehanelerde en az 600 kişiyi insanların tutulması için uygunsuz binalarda, tıbbi bakıma erişim olmadan alıkoyuyor. Bu insanlar sistematik olarak işkence görüyor, yakınlarıyla görüşemiyor. Bazı esirler işgal altındaki Kırım’a sevk ediliyor. Bazıları hayatta kalamıyor.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Taşeva, AGİT ülke üyelerine Rusya’ya uygulanan yaptırım baskısını artırma, Kırım konusunu gündemde tutma ve Kırım’daki durumu izlemeye devam etme çağrısında bulundu. Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerde baskılara maruz kalan insanlara destek vermeye çalıştığını kaydeden Taşeva, “Ancak kanunsuzluğu sona erdirmenin en iyi yolu, geçici olarak işgal altında bulunan topraklarının işgalden kurtarılmasıdır” değerlendirmesini yaptı.